Sorin Cârțu, tranșant după remiza cu Israel! Edi Iordănescu, criticat. „Nu trebuie să faci experimente!”

Sorin Cârțu (66 de ani) a avut o reație tranșantă după meciul amical jucat de echipa națională a României cu Israel, scor 2-2, și-l critică pe Sorin Cârțu.

Echipa națională a României a remizat cu reprezentativa Israelului, scor 2-2, în al doilea  meci amical jucat cu Edi Iordănescu pe banca tehnică, iar Sorin Cârțu n-a fost mulțumit de o decizie luată de selecționerul în vârstă de 43 de ani,

Deși i-a lăudat pe jucătorii echipei naționale a României după remiza cu Israel, Sorin Cârțu, cel care e singurul candidat pentru postul de președinte al Universității Craiova, nu a fost mulțumit de o mutare făcută de Edi Iordănescu.

Sorin Cârțu, tranșat după Israel – România

Sorin Cârțu nu a fost de acord cu decizia lui Edi Iordănescu de a-l introduce pe Adrian Rus la mijloc, deși el este fundaș. Acesta transmite că la echipa națională nu trebuie să faci experiemnte.

„Am avut o repriză a noastră, un a lor, mi-a plăcut ce a jucat echipa în prima repriză. Credeam că vom continua aşa, dar cu mai multe schimbări… ştii cum e, când faci atâtea schimbări, e normal.Repriza a doua mi-a displăcut modul în care ne-am prezentat, am fost dominaţi în mare parte. Au fost nişte situaţii care dacă se materializau… aşa ca joc, nu a fost ceea ce ar trebui să facem.

O bilă albă… jucătorii din naţionala de tineret, care au dat o notă de tinereţe în exprimarea noastră. Olaru nu a fost în generaţia aceea, dar e un fotbalist care îmi place.

La echipa naţională, nu aş vrea să mai văd improvizaţii, nu mi se pare normal ca la naţională să vii cu improvizaţie fundaş central – mijlocaş.  Ivan poate să joace în multe zone ale compartimentului de atac, e polivalent, a avut nişte spaţii bune, putea să exploateze mai bine. Au fost câteva acţiuni foarte bune în prima repriză, puteam să conducem la mai mult”, a declarat Sorin Cârţu, pentru Orange Sport.

Publicat: 30 03. 2022, 08:56