Și lui Tamaș îi era frică: „M-am gândit că port ghinion”. Fundașul a trăit intens finalul meciului

Gabi Tamaș (34 de ani) a declarat la finalul meciului Lituania – România, 1-2, că s-ar fi simțit vinovat dacă naționala nu reușea să câștige nici în al treilea meci din Liga Națiunilor. Fundașul a mărturisit că în momentul în care gazdele au egalat s-a gândit că revenirea lui la echipa națională, după 3 ani, poartă ghinion.

Emoțiile debutului după o pauză atât de lungă s-au simțit și pentru un fotbalist cu meciuri în Premier League, Ligue 1 și La Liga. Deși este unul dintre cei mai duri fundaș ai echipei naționale, Tamaș a avut emoții „ca la 18 ani” în Lituania.

Mă bucur foarte mult, cred că am meritat victoria. E un sentiment aparte când vii la națională, mai ales că am fost convocat după atâta timp. Când am luat gol, m-am gândit că poate port ghinion. Venisem după atâta timp și am luat gol în minutul 89. Dar până la urmă iată că am câștigat. M-am simțit fix cum a spus selecționerul, ca la 18-19 ani„, a spus Tamaș la ProTV.

Ultimul meci disputat de Tamaș în tricoul României avusese loc în 2015, când a intrat pe finalul partidei din preliminariile EURO 2016, în deplasarea din Irlanda de Nord.

Publicat: 12 10. 2018, 08:39
Actualizat: 12 10. 2018, 08:40