Și-au luat revanșa. Naționala U16 a României a fost învinsă de selecționata Ciprului. Tricolorii folosiți de antrenorul reprezentativei

Echipa națională de fotbal Under 16 a României a fost învinsă, joi, la Limassol, cu scorul de 2-1, de selecționata similară a Ciprului, în cel de-al doilea meci de verificare disputat în această săptămână între cele două reprezentative, informează site-ul frf.ro.

Marți, în primul joc, tricolorii se impuseseră cu 3-2. În partida de joi, toate cele trei goluri au fost înscrise în prima repriză. Gazdele au deschis scorul în minutul 15, tricolorii au revenit prin reușita lui Ahmed Bani, din minutul 30, din pasa lui Stoica, dar Cipru a mai înscris o dată, în minutul 38, cu un șut din marginea careului de 16 metri. În partea secundă, echipa pregătită de Daniel Mogoșanu a ratat în câteva rânduri marcarea golului egalizator.

Daniel Mogoșanu i-a folosit pe următorii jucători: 1. Sava (12. Popa, 41′) – 2. Grosu (14. Dumitru, 70′), 6. Chilili, 16. Urcan, 17. Iurea (4. Florică, 51′) – 5. Crivac (19. Tarța, 75′), 8. Grameni (21. Suciu, 70′) – 7. Pitu (13. Iana, 75′), 10. Bani (9. Corbeanu, 51′), 11. Stoica – 20. Peto. Rezerve neutilizate: 3. Dicu, 15. Toma, 18. Szondi, 22. Istrate.

În primul meci disputat marți, 6 februarie, România s-a impus cu 3-2, în urma golurilor înscrise de Leon Peto (2′, 80+3′) și Alexandru Crivac (49′).

Actuala reprezentativă U16 a României va debuta în preliminariile Campionatului European U17 în toamna acestui an.

Publicat: 08 02. 2018, 22:35
Actualizat: 08 02. 2018, 22:36