Selecționerul Joaquin Caparros nu depune armele după România – Armenia 1-0: „Calmați-vă! Trebuie să aveți răbdare până la final!”

Antrenorul Armeniei, Joaquín Caparrós, reactioneaza in meciul de fotbal dintre Romania si Armenia, din cadrul Preliminariilor Campionatului Mondial 2022, desfasurat pe Stadionul Steaua din Bucuresti, luni 11 octombrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Armenia a pierdut meciul împotriva României, dar selecționerul Joaquin Caparros nu abandonează speranțele de calificare la Cupa Mondială din 2022.

Joaquin Caparros s-a declarat mulțumit de atitudinea elevilor săi din repriza a doua a meciului de pe stadionul Steaua și, deși recunoaște că șansele de calificare s-au diminuat, spune că lupta se va duce până la final.

Antrenorul oaspeților din Ghencea spune că România, Armenia și Macedonia de Nord sunt foarte echilibrate din punct de vedere valoric și spune că norocul i-a surâs echipei sale în meciul tur, însă nu și acum.

Joaquin Caparros: „Ar fi trebuit să egalăm România!”

Selecționerul Joaquin Caparros este de părere că elevii săi s-au ridicat la nivelul jocului în repriza a doua și spune că Armenia ar fi meritat să egaleze în partida cu România, decisă de golul lui Alexandru Mitriță. Antrenorul recunoaște că echipa sa nu a făcut un joc strălucit în primele 45 de minute și îi asigură pe suporteri că lupta pentru calificare va fi dusă până în ultimul moment.

„Nu am jucat bine în prima repriză și schimbările au fost făcute cu scopul de a schimba ritmul jocului. Nu am putut avea posesia în prima repriză, a fost o problemă. Trebuie să lucrăm la asta pentru a evita goluri asemănătoare în viitor. Putem egala în repriza a doua, și dacă am fi făcut-o, cred că ar fi fost corect. Jucătorii merită felicitați pentru eforturile făcute în partea a doua.

Sigur, situația noastră s-a complicat, dar vom continua să luptăm atâta timp cât avem șanse matematice. Selecționatele Armeniei, României și Macedoniei de Nord sunt foarte echilibrate. Norocul sportiv a fost cu noi în Armenia, dar n-a existat astăzi. Micile detalii sunt cruciale pentru victorie.

Calmați-vă, lupta continuă până la final. Trebuie să aveți răbdare până la capăt”, a declarat Joaquin Caparros la finalul meciului România – Armenia 0-1.

Publicat: 12 10. 2021, 09:09
Actualizat: 12 10. 2021, 09:14