Selecționerul Florin Bratu a explicat eșecul României U21 în fața Slovaciei U21: „Aici trebuie lucrat! E clar că e un alt nivel”

Florin Bratu (42 de ani) a vorbit despre înfrângerea României U21 în fața reprezentativei similare a Slovaciei, 3-4, meci în care „tricolorii” au condus cu 3-1.

Echipa națională Under 21 a României a pierdut cu 4-3 meciul amical cu Slovacia, acesta fiind doar cel mai recent dintr-o serie lungă de rezultate neconvingătoare. „Tricolorii” au condus cu 3-1 până în minutul 53, când adversarii noștri au dat tonul unei reveniri pe care au reușit să o ducă până la capăt.

Selecționerul Florin Bratu a pus acest eșec pe seama lipsei de concentrare, capitol despre care spune că trebuie îmbunătățit.

Florin Bratu a explicat eșecul României U21 în fața Slovaciei U21

Florin Bratu a pus înfrângerea României U21 în fața Slovaciei U21 pe seama relaxării jucătorilor din momentul în care au văzut că au un avantaj de două goluri. Selecționerul „tricolorilor mici” spune, însă, că vede un progres la echipă și anunță că la meciurile amicale cu Spania și Olanda are ca unic obiectiv închegarea grupului.

„Trebuie să facem eforturi, să muncim mai mult ca echipă. E un lucru pe care mi-l doresc pe viitor. Trebuie să avem spirit de echipă, să nu mai cedăm așa ușor.

E păcat, am arătat 70 de minute foarte bine, am avut 3-1 și apoi a apărut relaxarea. Aici trebuie lucrat pentru viitor. E clar că e un alt nivel.

E și final de sezon, au fost mai multe probleme, dar au fost și lucruri pozitive, am dat trei goluri, ei au pus în practică ce am lucrat. Undeva nu facem lucrurile suficient de bine, trebuie să muncim mai mult.

E clar o evoluție. Ne cunoaștem mai bine, se formează un nucleu de jucători, chiar dacă au lipsit șase jucători.

Jucăm cu Spania și Olanda în septembrie, la Cluj. O iau ca pe o oportunitate și o onoare să jucăm împotriva unor echipe mari. Importante nu-s rezultatele. Trebuie să formăm un grup”, a declarat Florin Bratu pentru Digi Sport.

Publicat: 09 06. 2022, 22:24