Scuzele găsite de Cosmin Contra după ce România s-a chinuit cu Malta: „E greu să faci asta” + cei doi jucători câștigați de echipa națională: „Au confirmat azi”

Cosmin Contra a vorbit la finalul partidei câștigate cu Malta, scor 1-0, prin golul marcat de George Pușcaș (23 de ani). Selecționerul României este mulțumit de prestația elevilor săi din prima parte a jocului.

Cu toate acestea, „Guriță” a lăsat de înțeles că va fi mai atent cu selecția la următoarea „dublă” a echipei naționale, cu Insulele Feroe și Norvegia: „Nu a strălucit a doua repriză. Am avut primele 20-25 de minute în care am avut două-trei ocazii foarte clare plus un gol valabil, care a fost anulat pe motiv de ofsaid. Au avut și ei o ocazie foarte mare. O echipă care, în multe momente, se apără. E greu să o deschizi dacă ești nervos.

Trebuia să câștigăm acest meci cu orice preț, am debutat doi jucători. Au fost jucători care nu știu de ce au fost nervoși în multe momente. Și adversarul a fost foarte agresiv, a ieșit foarte bine pe contraatac. Sunt trei puncte, rămânem în cursa calificării dar după acest meci trebuie să analizez foarte bine și să iau deciziile corecte la următoarea convocare”, a spus Contra, la Pro X.

Selecționerul este mulțumit de prestația debutanților Adrian Rus și Mihai Bordeianu. Și Florin Ștefan s-a numărat printre cei care au debutat la echipa națională în această partidă: „Am vrut să-i mobilizez după meciul cu Spania în care s-a depus un efort extraordinar. Am vrut să îi fac conștienți de importanța acestui joc. Au început bine meciul, mi-au plăcut cele 20-25 de minute. Nervii creșteau, o echipă cu prea puțină experiență la nivelul ăsta din punctul meu de vedere. Nu am avut luciditate, am vrut foarte repede să dăm goluri. Verticalizam fără pasul foarte sigur, ne grăbeam să ajungem cât mai repede la poartă.

Importante sunt cele trei puncte, am câștigat doi jucători: Bordeianu și Rus. Au confirmat astăzi destul de mult. Important este că am câștigat noi trei puncte. E clar că trebuie să arătăm altfel la aceste două meciuri (n.r. – Norvegia și Suedia). Avem patru finale, trei dintre ele acasă. Mi-ar fi plăcut să câștigăm mai lejer, fără atât de multe emoții”, a mai punctat Contra.

România – Malta 1-0 (Pușcaș 47)

• România: Tătărușanu – Chipciu, Ad. Rus, Chiricheș, Fl. Ștefan – Cicâldău, R. Marin (Stanciu 58), Bordeianu – I. Hagi (Grozav 72) – Fl. Andone, G. Pușcaș (Keșeru 76)
  • Rezerve: I. Radu, Niță, R. Benzar, Toșca, Nedelcearu, Grozav, Keșeru, Păun, P. Anton, Deac, Maxim
  • Malta: Bonello – Borg, Agius, Z. Muscat – Corbolan, Vella (Grech 83), R. Muscat, Gambin (Zerefa 81), Mbong – J. Farrugia, Nwoko (Effong 72)
  • Rezerve: Hogg, Haber, Micallef, Apap, Grech, Fenech, Xuereb, Effiong, Muscat, Zerafa, Pisani, Caruana