Săpunaru a văzut altfel faza eliminării lui Tamaș: „A fost henț și nu l-a atins!”. Discursul căpitanului naționalei după 0-0 cu Serbia

România a terminat la egalitate cu Serbia, 0-0 pe Arena Națională, după un meci în care tricolorii au rezistat greu în fața ofensivei adverse. Cristian Săpunaru, căpitanul naționalei, a criticat decizia arbitrului olandez, Kevin Blom, care l-a eliminat într-un mod controversat pe Gabi Tamaș în finalul primei reprize. „Săpun” a revăzut faza și și-a spus părerea sinceră.

Săpunaru a reclamat un henț la Tadic, în momentul preluării, înainte să fie faultat de Gabi Tamaș. Fundașul central spune că lovitura de pedeapsă e corect acordată, dar nu se impunea și eliminarea lui Tamaș. Căpitanul tricolorilor a rostit cuvinte frumoase despre suporterii naționalei, cei 48.513 de oameni care au împins de la spate jucătorii.

„Am jucat cu favorita grupei, nu știu dacă a fost cartonaș roșu. După ce am rămas în 10 oameni a fost mai greu, au o echipă bună. Am încercat să închidem jocul, să terminăm la egalitate măcar. Cred că echipa națională a câștigat un grup, suporterii ne-au susținut din primul până în ultimul minut.

În primul rând e henț și nu-l atinge. Arbitrul a fluierat, meciul s-a terminat, asta e. Din ce văd, nu a fost cartonaș roșu.

Au fost minunați (n.r. – suporterii naționalei), cred că i-am apropiat de echipa națională. Fotbalul, în general, și sportul are nevoie de ei”, a spus Cristian Săpunaru după meciul de pe Arena Națională, la Pro X.

Publicat: 14 10. 2018, 18:41
Actualizat: 14 10. 2018, 18:51