Sânmărtean a schimbat jocul cu Finlanda în repriza a doua: a pasat decisiv la golurile lui Stancu și a provocat o eliminare

Lucian Sânmărtean a început meciul cu Finlanda pe banca de rezerve chiar dacă stelistul reușise o primă repriză excelentă în meciul cu Ungaria de sâmbătă. Selecționerul Victor Pițurcă a considerat că Sânmărtean nu ar fi util încă din primul minut al meciului de la Helsinki, dar realitatea din teren l-a făcut să se răzgândească.

După o primă repriză ștearsă, Pițurcă l-a trimis în teren pe Sânmărtean (min. 49) în locul lui Chipciu care a ieșit accidentat. Jucătorul Stelei și-a imediat simțită prezența pe teren și în doar opt minute a reușit să schimbe total fața meciului. În minutul 54 a centrat perfect la golul izbutit de Bogdan Stancu, iar trei minute mai târziu a provocat o eliminare în tabăra nordicilor, Ring fiind eliminat după un fault asupra mijlocașului în vârstă de 34 ani. Apoi, în minutul 84 a recidivat și i-a pasat din nou lui Stancu pentru golul doi al naționalei.

Grecia – Irlanda de Nord 0-2 și Insulele Feroe – Ungaria 0-1 sunt celelalte rezultate ale serii din Grupa F. Dacă scorurile din acest moment se păstrează, România se clasează pe locul doi în Grupa F cu șapte puncte din trei meciuri.

Publicat: 14 10. 2014, 23:12
Actualizat: 14 10. 2014, 23:29