Ronaldo este coșmarul lui Cech

Cristiano Ronaldo este jucătorul pe care Petr Cech îl urăște din tot sufletul.

Practic, numai în ultimul sezon portarul lui Chelsea a pierdut tot ce se putea pierde în fața portughezului de la Manchester United. După campionatul Angliei și Liga Campionilor, „diavolul” a lovit din nou aseară, contribuind decisiv la victoria trupei conduse de „Felipao“ Scolari. Coșmarul goalkeeperului se poate însă încheia în viitorul apropiat, mai ales că The Sun a dezvăluit faptul că Ronaldo a avut o discuție cu preparatorul fizic de la Real Madrid, Walter Di Salvo. În ciuda înfrângerii, trupa lui Bruckner a arătat mult schimbată în bine față de partida cu Elveția. Sionko a tras echipa după el, a marcat, însă boemia din apărare a anulat efortul mijlocașului de la FC Copenhaga.

Umbra lui Bölöni la Geneva
În ultimele minute a intrat și preferatul presei din Portugalia, Quaresma, acesta închizând tabela după ce a primit o pasă de la Cristiano Ronaldo, la o fază care ne-a amintit de vremurile în care cei doi erau doar niște tinere speranțe sub comanda lui Bölöni, la Sporting. 3-1 și Portugalia face un pas mare spre sferturi.

Statistică
A fost al șaptelea meci consecutiv pe care Portugalia l-a câștigat în faza grupelor unui Campionat Mondial sau European, ceea ce reprezintă un nou record
Cristiano Ronaldo și Deco au reușit ieri a treia lor pasă decisivă la un Campionat European. Dintre portughezi, doar Figo, cu cinci pase, stă mai bine la acest capitol

Am jucat bine, dar a trebuit să suferim puțin. Sunt mulțumit de dăruirea echipei mele