România U20, ghinion enorm contra Germaniei! Nemții au obținut victoria în minutul 90+3

Naționala României U20 a pierdut incredibil împotriva Germaniei U20, scor 0-1, în Liga Elitelor.

Naționala lui Costin Curelea a avut un ghinion enorm și a încasat gol pe final de meci. Partida părea că se îndreaptă spre o remiză albă, însă Bobzien a reușit să dea lovitura pentru nemți în ultima clipă. Tricolorii veneau după un eșec zdrobitor cu Norvegia, scor 0-5.

Cum au arătat echipele de start

România U20: R. Popa – Șuteu, Duțu, Rimovecz, Sîrbu – Rența, Szilagyi, David – Bodișteanu, Trică, Doru

• Rezerve: Borbei, Dincă, Pîrvulescu, Dănuleasa, Pandele, Tănasă, Radaslavescu, Hrom, Dumitrache, Strata, Brunete, Gergely
  • Antrenor: Costin Curelea

Germania U20: Noll – Oliveira, Gechter, Quarshie, Kratzig – Tohumcu, Wanger, Baur – Wanner, Sieb, Kabadayi

• Rezerve: Ernst, Schenk, Blank, Bobzien, Jander, Rothe, Oermann, Pavlovic, Kemmlein, Ansah
  • Antrenor: Hannes Wolf

Ce spunea Costin Curelea înainte de România U20 – Germania U20

Înainte de duelul cu Germania, Costin Curelea, selecționerul României U20, puncta cât de ușor reușesc nemții să ajungă la poarta adversarilor.

„Ne așteptăm la un public numeros, care să ne susțină, de fiecare dată a fost așa, și la Târgoviște a venit foarte multă lume. Ne așteptăm ca și la Sibiu să vină lumea, sperăm să ne poarte și noroc stadionul, cum a reușit la naționala U 21 să câștige, chiar dacă în ultimul minut. Sper să le placă și jucătorilor atmosfera, să îi facă să se simtă fotbaliști.

Nemții ajung cu mare ușurință la poartă, nu așteaptă și nu pasează lateral, tot timpul joacă spre poartă și astfel își creează multe situații de a marca. Încercăm să organizăm cât mai bine defensiv echipa și să le arăt la video toate mișcările adversarilor și să se adapteze la fiecare situație. Probabil ritmul va fi foarte susținut și în minutul 60 va trebui să facem schimbări”, spunea Costin Curelea pentru siteul oficial al Federației Române de Fotbal.

Publicat: 17 11. 2023, 20:11
Actualizat: 17 11. 2023, 20:12