România U19, calificare importantă la Turul de Elită! Egal dramatic în Cehia

Echipa națională sub 19 ani a României a reușit să se califice la Turul de Elită după ce a încheiat turneul de calificare cu o remiză în meciul cu țara-gazdă.

România U19 s-a calificat la Turul de Elită după remiza cu Cehia! Ce urmează pentru echipa națională condusă de către Adrian Dulcea

Meciul dintre România U19 și Cehia U19 s-a disputat în cursul zilei de marți și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Cehii au deschis rapid scorul, prin Krulich, în minutul 8, dar tricolorii au reușit să egaleze în minutul 47, prin Rareș Pop.

Selecționata lui Adrian Dulcea a rămas în inferioritate numerică în minutul 71, când Andrei Florea a încasat cartonașul roșu, dar tricolorii au reușit să țină de rezultat.

Această remiză a asigurat României U19 locul secund în grupă și, implicit, calificarea la Turul de Elită, care va avea loc în primăvara anului viitor.

Turul de Elită reprezintă următoarea fază a calificărilor pentru Campionatul European din 2024.

Echipa României U19 în meciul cu Cehia U19: 1. Răfăilă – 2. Aioanei, 5. Jalade-cpt., 22. Tudose, 3. Anișorac – 10. Stancovici (15. Cibi, 78), 6. Gogescu (4. Duțu, 78), 14. Banu (8. Florea, 55) – 7. R. Pop, 9. Stan (16. Sali, 55), 11. Capac (19. Răducan, 60)
Rezerve neuitilizate: 12. Frânculescu – 13. Bădescu, 18. Vlăsceanu, 20. Rădulescu

Lotul României U21 convocat pentru turneul din Cehia:

Portari: Adrian Frânculescu (CSA Steaua), Matyas Becze (AFK Csikszereda), Vlad Răfăilă (Dunărea Călărași)

Fundași: Mario Aioanei (Unirea Slobozia), Mario Tudose (Campionii FC Argeș), Robert Jalade (Sevilla / Spania), Matteo Duțu (Lazio / Italia), Robert Bădescu (FC Rapid 1923), Ionuț Anișorac (Chindia Târgoviște), Laurențiu Vlăsceanu (Unirea Slobozia)

Mijlocași: Fabiano Cibi (CSC Dumbrăvița), Luca Banu (Farul Constanța), Victor Stancovici (Unirea Dej), Andrei Florea (Juventus Torino / Italia), Rareș Pop (UTA Arad), George Gogescu (FCSB), Enes Sali (Farul Constanța), Alexandru Capac (Atalanta / Italia), Mihnea Rădulescu (ACS Petrolul 52)

Atacanți: Alexandru Stan (FC Rapid 1923), Iustin Răducan (ACS Petrolul 52)

Publicat: 17 10. 2023, 20:17
Actualizat: 17 10. 2023, 20:52