România U-17, egala Italiei

Naționala României Under 17 antrenată de Cristian Sava a reușit un nou rezultat de excepție după ce a smuls un egal, 1-1, reprezentativei Italiei.

Scorul a fost deschis în prelungirile primei reprize de Fabio Borini care a profitat de o nesincronizare a defensivei tricolore și la învins cu un șut sec pe portarul Abraham. România a revenit în partidă grație „noului Van Basten”, așa cum a fost supranumit Denis Alibec de președintele FRF, Mircea Sandu. Atacantul Farului Constanța a marcat la o fază confuză în careul italienilor.

În ultima etapă a grupei, România va înfrunta Austria la Mogoșoaia, iar Spania se va duela cu Italia. Pentru ca naționala noastră să se califice la turneul final, are nevoie de o victorie în meciul de luni, iar spaniolii trebuie să nu învingă Italia în meciul pe care îl vor disputa la Chiajna.

Publicat: 28 03. 2008, 17:13
Actualizat: 28 03. 2008, 17:58