România U-17 a învins Lituania, scor 2-1, în preliminariile pentru EURO 2018

România U-17 a învins Lituania, scor 2-1, în cadrul Turneului de Calificare pentru EURO 2018, informează site-ul frf.ro

Antonio Vlad a deschis scorul în minutul 6, cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Vlad Mitrea. Tricolorii și-au majorat avantajul în minutul 27, prin Marian Alexandru, care a finalizat cu un șut la colțul lung, din marginea careului. Înaintea pauzei, Lituania a redus din diferență prin Piliukaitis.

Echipele de start:

România: 1. Șerban – 2. Georgescu, 3. Boloca, 16. Antonio Vlad, 5. Dumitrescu – 17. Mărginean, 8. Albu (cpt.) – 11. Marian Alexandru, 10. Mitrea (13. Pitu, 63), 20. Matiș (18. Marrone, 78) – 9. Toma (19. Munteanu, 68). Antrenor: Sorin Colceag.

Lituania: 1. Urbietis – 3. Rasimavicius, 5. Saktus (cpt.), 23. Dusevicius (4. Jorgensen, 41), 19. Kacerauskas (21. Kaleda, 69) – 10. Klimavicius, 14. Zebrauskas – 7. Paulauskas, 11. Piliukaitis, 17. Zingertas – 16. Anriusis ( 6. Park, 78). Antrenor: Svajunas Cesnulis.

Programul meciurilor de la turneul găzduit de România:

Joi, 26 octombrie

• Austria – Lituania, ora 15:00 (Centrul Național de Fotbal Buftea)
  • România – Luxemburg, ora 19:00 (CNF Mogoșoaia)

Duminică, 29 octombrie

• România – Austria, ora 17:00 (CNF Mogoșoaia)
  • Luxemburg – Lituania, ora 17:00 (CNF Buftea)

Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 și cele mai bune patru dintre formațiile care se vor clasa pe locul 3 în cele 13 grupe din prima fază, se vor calificala Turul de Elită. În perioada 23 – 29 octombrie, România este gazda turneului de calificare pentru echipele U17, prima fază de calificare pentru Campionatul European Under 17, care va avea loc în Anglia în 2018.

Publicat: 24 10. 2017, 08:41
Actualizat: 24 10. 2017, 08:42