România – Turcia în barajul pentru Campionatul Mondial din SUA 2026. Cu cine putem juca în finală. Vezi toată tragerea la sorți
Prezentarea Turciei
Ambele meciuri în deplasare
Dacă despre semifinală se știa deja că o vom jucaîn deplasare, în urma tragerii la sorți de la Zurich s-a hotărât ca „tricolorii” să evolueze și în eventuala finală tot în fața suporterilor adverși.
Ne știm traseul!
România va întâlni Turcia în semifinală, în deplasare, iar într-o eventuală finală va da peste Slovacia sau Kosovo!
Tragerea la sorți a barajelor de calificare la Cupa Mondială
Italia – Irlanda de Nord
Ucraina – Suedia
Turcia – România
Danemarca – Macedonia de Nord
Țara Galilor – Bosnia
Polonia – Albania
Slovacia – Kosovo
Cehia – Irlanda
Info
Marco Materazzi și-a făcut primul apariția pe scenă, pentru a ajuta cu efectuarea tragerii la sorți.
Marto Dahlin i s-a alăturat.
Info
Oficialii FIFA fac ultimele pregătiri pentru tragerea la sorți.
Info
La ora 14:00 începe tragerea la sorți în urma căreia România va afla dacă va întâlni în semifinalele barajului de calificare la Cupa Mondială din 2026, Italia, Turcia, Danemarca sau Ucraina.
Astăzi, 20 noiembrie, începând cu ora 14:00, va avea loc tragerea la sorți în urma căreia România va afla numele adversarei din semifinala barajului de calificare la Campionatul Mondial din SUA 2026. Evenimentul va fi transmis în direct la TV de postul Antena 1 și poate fi urmărit în format Live Text Online pe www.prosport.ro.
Practic, „tricolorii” vor afla dacă în semifinalele barajului se vor duela cu Italia, Turcia, Danemarca sau Ucraina.
Elevii lui Mircea Lucescu vor juca semifinala într-o singură manșă, în deplasare, pe 26 martie.
Live Tragerea la sorți a României la barajul pentru Campionatul Mondial din SUA 2026. Antena 1 transmite în direct la TV
Echipa națională a României va întâlni, în semifinala barajului de calificare la Cupa Mondială, una dintre Italia, Turcia, Danemarca și Ucraina – cele care compun Urna 1 valorică.
Ulterior, în cazul în care va reuși să treacă de adversarul respectiv, formația noastră se va duela în finală cu o echipă din Urna 2 sau Urna 3 – urmând să afle, de asemenea, tot astăzi, cu cine se poate împerechea.
Astfel, la tragerea la sorți de astăzi, echipele sunt împărțite în patru urne valorice: Italia, Danemarca, Turcia, Ucraina (Urna 1), Polonia, Țara Galilor, Cehia, Slovacia (Urna 2), Irlanda, Albania, Bosnia, Kosovo (Urna 3), Suedia, România, Macedonia de Nord și Irlanda de Nord (Urna 4).
Tragerea la sorți de la ora 14:00 va fi în direct pe Antena 1 și va putea fi urmărită în timp real pe www.prosport.ro.
România s-a calificat la acest baraj grație clasării din Liga Națiunilor. În preliminariile Cupei Mondiale din 2025, „tricolorii” s-au clasat doar pe poziția a treia a Grupei H, în urma Bosniei și a Austriei – care a terminat prima și a obținut direct biletele pentru turneul final de anul viitor.
Fostul internațional român, speriat de Italia și Turcia
Tibor Selymes, fostul component al echipei naționale a României, spune că elevii lui Mircea Lucescu ar trebui să își dorească să joace împotriva Danemarcei sau Ucrainei, fiind convins că Turcia și Italia reprezintă două obstacole greu de trecut.
„Sincer, nu aș vrea Italia și Turcia la baraj. Cele două ar fi de evitat, clar. Și Ucraina e puternică, au o echipă bună, cu un lot puternic, jucători care evoluează la un nivel bun în Europa. Danemarca, o echipă de forță, puternică.
Va fi greu, era bine dacă evitam grupa asta, dar cred totuși că am putea să ne batem cu șanse mai mari dacă vom cădea cu Danemarca sau Ucraina. Și după aceea va urma un al doilea meci”, a spus Tibor Selymes, pentru ProSport.