România – Norvegia în preliminariile EURO 2020 | Oaspete de gală în Ghencea! Nordicii s-au antrenat lângă noul stadion Steaua FOTO

Naționala Norvegiei a efectuat, marți, ultimul antrenament înainte de meciul cu România din preliminariile EURO 2020. Partida va avea loc pe Arena Națională, începând cu ora 21:45 și poate fi urmărită în format live blog pe Prosport.ro.

Norvegia, antrenament în Ghencea

Lars Lagerback (71 de ani) și-a dus elevii pe terenul 6 din Ghencea, acolo unde nordicii au pregătit formația de start, dar și ultimele detalii ale meciului cu România:

“Marți la prânz, cu mai puțin de 12 ore înaintea meciului de pe Arena Națională, dintre România și Norvegia, din preliminariile Euro 2020, componenții echipei nordice au efectuat un scurt antrenament pe terenul 6 din incinta Complexului Sportiv al Armatei Steaua.

Căpitan al roș-albaștrilor la finala de la Sevilla 1986 (2-0 cu FC Barcelona), Ștefan Iovan i-a întâmpinat pe norvegieni la sosirea în Ghencea. Fosta mare glorie a Stelei nu s-a întâlnit niciodată în carieră cu adversari din Norvegia, dar atrage atenția asupra progresului realizat de aceștia în ultimii ani.

România și Norvegia se înfruntă diseară, de la ora 21:45, pe Arena Națională, într-un joc contând pentru grupa F a preliminariilor Campionatului European de anul viitor”, a transmis CSA Steaua prin intermediul site-ului.

6. Insulele Feroe – 0p

Selecționerul Lagerback nu e preocupat că moralul fotbaliștilor pe care-i antrenează este prea ridicat după egalul mare pe care l-au smuls Spaniei în ultimul minut al partidei de sâmbătă seara. „Nu sunt foarte multe lucruri pe care le putem face, depinde foarte mult de jucători. Noi ne-am concentrat pe recuperarea celor care au jucat 90 de minute, pentru că este dificil să joci contra a două echipe bune când ai doar două zile de pauză”, a spus suedezul de 71 de ani referitor la meciul Norvegiei de sâmbătă.

Publicat: 15 10. 2019, 15:13