România își numără răniții după meciul cu Kazahstan. Săpunaru, dus la spital cu șase dinți sparți! Verdict dur dat de medici în cazurile lui Dragoș Grigore și Chipciu

UPDATE 21:48 Jucătorii naționalei au ieșit grav șifonați după meciul cu Kazahstan. Cei mai afectați au fost Dragoș Grigore și Alex Chipciu, însă și Cristi Săpunaru a avut probleme medicale.

Verdictul medicilor în cazul celor trei, potrivit Sport.ro:

Dragoș Grigore – fractură de piramidă nazală. Fundașul a fost schimbat în minutul 20, după ce a primit un cot în figură în minutul 9, în careul advers. Arbitrii n-au acordat nimic.

Alex Chipciu – ruptură. Mijlocașul lui Anderlecht a acuzat dureri în finalul primei reprize, însă a fost lăsat să joace până la pauză

Cristi Săpunaru – a fost lovit cu capul în figură de un adversar, la un duel aerian. Fundașul Astrei a acuzat stări de amețeală și a fost transportat la spital. Fundașul Astrei are șase dinți sparți!

Christoph Daum a fost forțat să facă două schimbări în primele 45 de minute, din cauza accidentărilor. Dragoș Grigore este suspect de fractură de piramidă nazală, în timp ce Alex Chipciu a acuzat dureri la inghinali.

Două penalty-uri refuzate, doi jucători accidentați!

„Tricolorii” au fost urmăriți de ghinionul accidentărilor în prima repriză a meciului cu Kazhstan. Mai întâi, în minutul 9, un adversar l-a lovit cu cotul în față pe Dragoș Grigore, la un duel aeriat petrecut în marginea careului. Arbitrul nu a acordat nici măcar cartonașul galben. Grigore a încercat să continue, însă a acuzat șocul loviturii și a fost schimbat cu Moți, în minutul 22. Fundașul lui Al Sailiya este suspect de fractură de piramidă nazală.

Pe finalul primei reprize, a fost rândul lui Alex Chipciu să acuze probleme medicale. După un duel în careul advers, mijlocașul lui Anderlecht s-a plâns de dureri în zona inghinalilor și a fost schimbat la pauză cu Gabi Enache.  Chipciu a căzut după ce a fost faultat de Akhmetov în careu, în postură de ultim apărător, însă arbitrul a lăsat jocul să continue.

În ambele situații, decizia corectă ar fi fost penalty pentru România și măcar cartonaș galben pentru „agresor”

Publicat: 11 10. 2016, 21:50
Actualizat: 12 10. 2016, 13:28