România – Germania 0-0, în grupele EURO U21 din Ungaria | Nemții ne-au amuțit! Naționala lui Mutu ratează calificarea în „sferturi”

Marcel Raducanu, regrete dupa esecul Romaniei U21 la Campionatul European
Vezi galeria foto - 12 poze

România U21 a remizat cu Germania U21, scor 0-0, în ultimul meci din grupele Campionatului European din Ungaria și Slovenia. Din păcate, egalul n-a fost de ajuns pentru naționala noastră, care a fost eliminată, după ce Olanda U21 a umilit Ungaria U21, 6-1. Băieții noștri au terminat pe locul 3, cu 5 puncte, la fel ca Germania, care a avut însă un golaveraj mai bun și a mers mai departe alături de Olanda.

• ProSport a trimis o echipă de jurnaliști la Campionatul European de Fotbal U21, din Ungaria și Slovenia. Andrei Trifan, Alin Grigore și Mihai Pop (VIDEO+FOTO) transmit cele mai noi informații de la fața locului.

Naționala lui Adrian Mutu a început timid ultima partidă de pe Bozsik Arena, din Budapesta, dar putea profita de o eroare a nemților în minutul 5. Vlădoiu a scăpat pe dreapta pe contraatac, a ajuns cu mingea în apropierea careului și a centrat până la Mățan, care a reluat la colțul lung, dar balonul a lovit bara.

Din acel moment, nemții au ieșit la joc, iar în minutul 10 posesia arăta înfiorător: 27% posesie pentru România, în timp ce Germania avea 73%.

La mijlocul primei reprize, trupa lui Stefan Kuntz a cerut penalty, dar reluările au arătat că decizia arbitrului de a lăsa jocul să meargă a fost bună. Imediat la următoarea fază, Pașcanu (24) a scos magistral de pe linia porții un șut al lui Klimowicz. Același Pașcanu a avut o intervenție perfectă și în finalul reprizei, când s-a opus unui balon care trebuia să ajungă la Berisha aflat singur cu Vlad.

Mutu a încercat să schimbe la pauză pentru un joc mai ofensiv și l-a introdus pe Andrei Ciobanu în locul lui Cătălin Itu, care avea și un cartonaș galben. Apoi l-a băgat în teren și pe Moruțan în locul lui Marco Dulca.

Debut pentru Drăgușin și penalty ratat pentru Germania!

Alexandru Pașcanu a acuzat probleme musculare în minutul 62 și a fost înlocuit cu Radu Drăgușin aflat la debutul pentru naționala U21. Opt minute mai târziu, Oaidă a atins cu mâna mingea în careu și arbitrul a arătat punctul cu var, dar l-a scutit pe român de eliminare, el mai având un „galben”.

Lukas Nmecha a luat mingea, dar Vlad a reușit să-l hipnotizeze și neamțul a trimis balonul în stâlpul din stânga portarului de la FCSB.

Cu 14 minute înainte de final, Mutu a sesizat că Adrian Petre nu e tocmai în cea mai bună formă și l-a înlocuit cu Octavian Popescu. Băieții noștri au fost mai prezenți în atac, dar problema a fost de fiecare dată în apropierea careului advers.

Germanii au apărut din nou în atac în ultimul minut, când Pieper a trimis cu capul direct în bara transversală a lui Vlad, însă și de data asta am scăpat cu fața curată.

FINAL: România U21 – Germania U21 0-0

Final de meci!

Min. 90+1: Ultima schimbare pentru Germania: intră Stach, iese Berisha.

Min. 90: Raum execută lovitura liberă, iar nemții reiau din careu în bara transfersală! Din nou ne salvează bara!

Min. 89: Vlădoiu îl faultează pe Jakobs și este lovitură liberă pentru Germania!

Info: Olandezii se distrează cu maghiarii! Este 5-1 pentru Olanda U21 în fața Ungariei U21, după golul marcat de către Botman, în minutul 87.

Min. 85: Olaru cade în careu, însă arbitrul lasă jocul să continue.

Min. 81: Schimbare pentru Germania: intră Jakobs, iese Baku.

Min. 79: Olaru acuză și el probleme medicale, dar se ridică și continuă partida.

Min. 76: Schimbare pentru România: iese Petre, intră Popescu.

Min. 75: Ocazie uriașă pentru Germania! Vlad intervine eroic la șutul din careu al lui Burkardt!

Info: Olanda U21 duce scorul la 4-1 în fața Ungariei U21! Gakpo reușește dubla în minutul 70.

Min. 72: Nmecha execută lovitura de la 11 metri și trimite în bară!

Min. 70: Nemții execută lovitura liberă direct în zid, iar mingea îl lovește pe Oaidă în mână și este penalty pentru Germania!

Min. 69: Ciobotariu îl faultează pe Berisha în apropierea careului și vede cartonașul galben. Lovitură liberă periculoasă pentru Germania!

Min. 67: Adi Petre vede cartonașul galben, după un fault asupra lui Pieper, în marginea terenului.

Info: Ungaria U21 reduce din diferență! Bolla marchează din penalty, în minutul 65.

Min. 65: Ciobanu execută peste zid, însă mingea ajunge direct în brațele portarului neamț.

Min. 64: Pieper îl faultează pe Olaru în marginea careului și vede cartonașul galben. Este lovitură liberă pentru România!

Min. 63: Se produce și schimbarea în tabăra României. Intră Drăgușin în locul lui Pașcanu.

Min. 63: Schimbare pentru nemți: iese Klimowicsz, intră Burkardt.

Min. 62: Pașcanu acuză probleme medicale, se întinde pe teren și Adi Mutu pregătește introducerea lui Radu Drăgușin!

Info: Olanda U21 duce scorul la 3-0 cu Ungaria U21, după golul marcat de către Gakpo, în minutul 58.

Min. 56: A doua schimbare pentru România: intră Moruțan, iese Dulca.

Min. 52: Olaru vede cartonașul galben, după un fault asupra lui Raum.

Min. 50: Dorsch îl faultează pe Oaidă și vede cartonașul galben.

Info: Olanda U21 marchează pentru 2-0 în fața Ungariei U21, din penalty, prin Boadu. România e „condamnată” la victorie contra Germaniei.

Min. 48: Mățan vede cartonașul galben, după un fault asupra lui Maier.

Min. 46: Prima schimbare în tabăra României: iese Itu, intră Ciobanu.

S-a reluat partida!

Info: În celălalt meci din grupă, Olanda U21 a deschis scorul în fața Ungariei U21, prin de Wit, în minutul 42, iar cu aceste rezultate (România – Germania 0-0), tricolorii ratează calificarea în sferturile Campionatului European de tineret. Mai avem însă o repriză în care putem spera!

PAUZĂ!

Min. 43: Raum vede cartonașul galben, după un fault la mijlocul terenului.

Min. 42: Pașcanu blochează din nou senzațional atacul nemților! Fundașul nostru are o nouă intervenție bună la încercarea de șut a nemților, din centrul careului.

Min. 40: Itu vede cartonașul galben, după un fault la mijlocul terenului asupra lui Klimowicz.

Min. 33: Maier acuză probleme la gleznă. Se întinde pe gazon și solicită îngrijiri medicale. În cele din urmă, neamțul revine în joc.

Min. 28: Oaidă vede cartonașul galben, după un fault asupra lui Dorsch, la mijlocul terenului.

Min. 26: Vlad este foarte bine poziționat și mingea ajunge direct în brațele portarului nostru, după lovitura liberă executată de către nemți!

Min. 25: Itu îl faultează pe Klimowicz, iar arbitrul acordă lovitură liberă pentru nemți de la aproximativ 30 de metri de poarta lui Vlad.

Min. 24: Ocazie uriașă pentru Germania! Klimowicz scapă singur cu Vlad, trimite peste portarul nostru, însă Pașcanu sprintează și respinge de pe linia porții!

Min. 22: Nmecha cade în careu după o piedică pusă de către Pașcanu, însă arbitrul lasă jocul să continue. România răsuflă ușurată!

Min. 18: Oaidă îl faultează pe Maier, la marginea terenului, iar arbitrul acordă posesia nemților.

Min. 10: 27%-73% este procentajul posesiei, după primele zece minute de joc.

Min. 5: Ocazie uriașă pentru România! Vlădoiu centrează în careu pentru Mățan, care trimite la colțul lung, dar mingea lovește bara și este respinsă paralel pe linia porții!

A început partida! România are lovitura de start!

ECHIPELE DE START:

România U21: Vlad – Haruț, Ciobotariu, Pașcanu, Vlădoiu – Itu, Dulca, Oaidă – Olaru, Petre, Mățan
Rezerve: Aioani, Eșanu, Boboc, Opruț, Drăgușin, Cîmpanu, Moruțan, Ciobanu, Chindriș, Popescu
Selețcioner: Adrian Mutu

Germania U21: Dahmen – Vagnoman, Pieper, Schlotterbeck, Raum – Baku, Dorsch, Maier – Nmecha, Klimowicz, Berisha
Rezerve: Schubert, Grill, Moukoko, Burkardt, Ozcan, Ambrosius, Jakobs, Thiaw, Stach, Kruger, Leitsch, Janelt
Selecționer: Stefan Kuntz

Stadion: Bozsik Arena
Arbitru: Guillermo Cuadra Fernandez (Spania)