„România a fost mai puternică!”**

Selecționerul Lituaniei, Jose Couceiro, a declarat că, în noua componență, România a arătat altfel decât la meciul din 2008 și a fost mai bună în partida de sâmbătă, scor 1-0 pentru "tricolori", din preliminariile CM 2010, informează publicația Futbolas.

"Eu, jucătorii mei, dar și suporterii noștri am suferit o înfrângere dureroasă. Este eșecul total al Lituaniei, pentru că formăm o echipă cu toții. Este pentru a treia oară consecutiv când pierdem cu 0-1. Până la pauză nu am fost în stare să menținem balonul, iar fără să ai o anumită posesie e greu să te gândești la gol. Poate a fost o presiune psihologică prea mare înainte de acest meci, care a fost ca o finală pentru noi. În repriza a doua jocul nostru s-a îmbunătățit, am pasat mai bine, am încercat să ne creăm ocazii, dar, din păcate, nu am reușit să marcăm. Este un rezultat nefericit pentru noi, dar trebuie să recunoaștem că am întâlnit o echipă puternică, cu jucători valoroși, și care de această dată a fost mai bună", a spus Couceiro.

Antrenorul portughez a precizat că, deși șansele echipei sale la locul doi s-au redus aproape de zero, Lituania va lupta până la final. "În repriza secundă am fost mai activi. Am primit gol după o mare greșeală pe care am comis-o de mai multe ori, am pierdut mingea și i-am pus în situații bune. În prima repriză ne-am întrecut în erori, am cedat mijlocul terenului. România are o echipă foarte bună, e greu împotriva ei. Trebuie să învățăm din greșeli, am pierdut încă o dată cu 0-1, după ce același scor l-am înregistrat de două ori cu Franța. Oricum, 0-0, 0-1, 1-0, sunt rezulatele cele mai întâlnite în fotbal, un rezultat special este să învingi România cu 3-0. Ei au schimbat 11 jucători de astă toamnă, noi – doar trei. Suntem triști, ne-am dorit să câștigăm", a comentat el.

Fundașul Marius Stankevicius a declarat că meciul de la Marijampole a fost cu totul altceva decât cel din 2008 de la Cluj-Napoca. "Ne-am pripit, am cedat posesia și centrul terenului prea ușor și i-am lăsat să atace, să ne domine. În a doua repriză am început să jucăm fotbal, jocul nostru s-a schimbat, dar degeaba, n-am reușit să mai egalăm. Acea greșeală din prima repriză ne-a costat. A doua parte a fost destul de bună pentru noi, ne-am străduit, dar nu întotdeauna îți iese", a spus Stankevicius.

Fundașul Marius Zaliukas a afirmat că echipa Lituaniei a pierdut "pentru că n-a fost capabilă să aibă posesie și să îi țină pe adversari departe de propria poartă" iar apărătorul Arunas Klimavicius este de părere că Lituania "s-a bătut pentru un rezultat bun, dar n-a avut noroc".