Reacția lui Volodimir Zelenski, după ce a aflat că Ucraina s-a calificat la EURO 2024 și e în grupă cu România!

Reactia lui Volodimir Zelenski, dupa ce a aflat ca Ucraina s-a calificat la EURO 2024 si e in grupa cu Romania!

La doar câteva minute după ce a aflat că Ucraina s-a calificat la EURO 2024 și naționala lui e în grupă cu România, președintele Volodimir Zelenski (46 de ani) și-a publicat reacția pe rețelele de socializare.

După victoria la limită cu Bosnia Herțegovina, Ucraina a învins-o cu la fel de mari emoții în finala barajului pe Islanda, scor 2-1, după ce a fost condusă cu 0-1.

„Am dovedit încă o dată: când ucrainenilor le este greu, dar nu renunță și continuă lupta, ucrainenii câștigă inevitabil!”. Reacția lui Volodimir Zelenski, după ce a aflat că Ucraina s-a calificat la EURO 2024 și e în grupă cu România!

Marți, 26 martie 2024, s-au stabilit și ultimele trei echipe calificate la EURO 2024. Goergia a învins-o pe Grecia în finala barajului, la loviturile de departajare, și a obținut o calificare istorică, în premieră, la Campionatul European. Tot la loviturile de departajare a trecut și Polonia de barajul cu Țara Galilor. Iar în cel de-al treilea meci, Ucraina a învins-o pe Islanda cu mari emoții.

Nordicii au condus la pauză cu 1-0, mulțumită unui gol marcat de starul Albert Gudmundsson, însă ucrainenii nu au cedat în repriza secundă și au răsturnat scorul de pe tabelă. Tsygankov a restabilit egalitatea în minutul 54, iar lovitura de grație a fost dată în minutul 84, de Mudryk. După ce a revenit de la 0-1 cu Bosnia Herzegovina și s-a impus cu 2-1, Ucraina a reușit o nouă remontada în partida cu Islanda, iar de data aceasta și-a adjudecat și locul la EURO 2024.

Ucrainenii vor fi parte a Grupei E la European, alături de Belgia, Slovacia și România!

La scurt timp după ce Ucraina a bifat a patra calificare consecutivă la Campionatul European, președintele Volodimir Zelenski a reacționat prin intermediul unui mesaj postat pe rețelele de socializare:

„Mulțumesc, băieți! Mulțumesc, echipă! Pentru emoțiile copleșitoare care au cuprins întreaga țară. Pentru victoria covârșitoare și accederea la EURO! Pentru că am dovedit încă o dată: când ucrainenilor le este greu, dar nu renunță și continuă lupta, ucrainenii câștigă inevitabil!

În vremuri în care vor să ne distrugă în fiecare zi, dovedim zilnic: ucrainenii sunt și vor fi! Ucraina este și va fi! Mulțumim pentru victorie! Glorie Ucrainei!”, a scris Volodimir Zelenski, pe pagina sa de Instagram.

România – Ucraina, 17 iunie, pe Allianz Arena din Munchen

România și Ucraina se vor întâlni chiar în primul meci de la Campionatul European 2024, într-o dispută ce e programată să ia startul la data de 17 iunie, de la ora 16:00, pe stadionul lui Bayern Munchen, Allianz Arena.