Rapidiștii sunt în extaz! Horațiu Moldovan debutează la echipa națională ca titular în România – Slovenia

Horațiu Moldovan la antrenamentul oficial de dinaintea meciului impotriva Bosniei Hertegovina, contand pentru Liga Natiunilor, desfasurat la Centrul National de Fotbal din Mogosoaia, duminica 25 septembrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Horațiu Moldovan, portarul român în vârstă de 24 de ani de la Rapid București, a fost titularizat de către Edi Iordănescu în meciul amical contra Sloveniei.

Meciul amical dintre România și Slovenia s-a disputat joi seară, pe Cluj Arena, iar oaspeții au învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Sesko, în minutul 25, respectiv Sporar, în minutul 31. Pentru tricolori a înscris Denis Drăguș, în minutul 63.

Cerut de către rapidiști, și nu numai, în poarta echipei naționale, selecționerul Edi Iordănescu le face pe plac acestora și l-a titularizat pe Horațiu Moldovan în meciul amical cu Slovenia.

Rapidiștii au marcat debutul lui Horațiu Moldovan printr-o postare pe rețelele sociale.

„Horațiu Moldovan este titular în partida cu Slovenia, ce se va juca de la ora 18:30, la Cluj-Napoca. Astfel, vom asista la debutul sub tricolor al portarului nostru! Toni Sefer este rezervă”, se arată pe pagina oficială de Facebook a clubuluu Rapid.

Echipa de start România în meciul cu Slovenia: H. Moldovan – Cr. Manea, Burcă, Nedelcearu, Vătăjelu – R. Marin, M. Marin, Cicâldău – Cordea, Pușcaș, Drăguș
Rezerve: Târnovanu, M. Popa – Opruț, Băluță, Ștefănescu, Petrila, Pantea, Ad. Rus, Paraschiv, Olaru, Moruțan, Drăgușin, Sefer, Păun, Boloca
Selecționer: Edi Iordănescu

Lotul convocat de către Edi Iordănescu pentru amicalele cu Slovenia și Moldova:

PORTARI: Horațiu Moldovan (FC Rapid 1923, 0/0), Ștefan Târnovanu (FCSB, 0/0), Mihai Popa (FC Voluntari, 0/0)

FUNDAȘI: Cristian Manea (CFR Cluj, 18/2), Alexandru Pantea (FCSB, 0/0), Adrian Rus (Pisa | Italia, 16/0), Ionuț Nedelcearu (Palermo | Italia, 23/2), Andrei Burcă (CFR Cluj, 13/0), Radu Drăgușin (Genoa | Italia, 1/0), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 28/2), Raul Opruț (Hermannstadt, 0/0), Bogdan Vătăjelu (Universitatea Craiova)

MIJLOCAȘI: Darius Olaru (FCSB, 7/0), Daniel Boloca (Frosinone | Italia, 0/0), Marius Marin (Pisa | Italia, 7/0), Tudor Băluță (Farul Constanța, 8/0), Nicolae Păun (Sepsi OSK, 1/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 43/2), Alexandru Cicâldău (Al-Ittihad Kalba | EAU, 26/3), Andrei Cordea (FCSB, 4/0), Olimpiu Moruțan (Pisa | Italia, 3/0), Antonio Sefer (FC Rapid 1923, 0/0), Denis Drăguș (Standard Liege | Belgia, 3/0), Claudiu Petrila (CFR Cluj, 0/0)

ATACANȚI: George Pușcaș (Genoa | Italia, 32/10), Marius Ștefănescu (Sepsi), Daniel Paraschiv (Hermannstadt)

Publicat: 17 11. 2022, 17:45
Actualizat: 17 11. 2022, 20:25