Puteam fi mari

Ai grijă ce îți dorești, că s-ar putea să ți se întâmple. Ne-am plâns de plictiseala meciului cu Franța, visând la un meci dinamic al naționalei. Ei bine, am primit ieri mai mult decât am cerut. Goluri marcate, anulate, ocazii uriașe, capete sparte și un penalty ratat.

Italia a aruncat multe mingi înalte în careu pentru păluga de Toni. De patru ori a dat cu capul vârful lui Bayern din apropierea porții, o dată peste, o dată pe lângă, o dată a prins Lobonț, ultima oară a fost gol. Ne uităm cu groază la asistent, e cu steagul pe sus! Bravo, băiete! Ne uităm și pe monitoare, n-a fost ofsaid. Asta e, greșeala e omenească…

Să te ții repriza a doua! Nu trec 10 minute și Zambrotta dă o pasă de gol minunată! Pentru Mutu! Decarul Fiorentinei e mai rapid ca Buffon, și goooool! Tribuna tremură: „Mu-tu, Mu-tu, Mu-tu“, banca noastră țopăie de fericire! Reacția squadrei azzurra e ca a unui șarpe pe care-l tragi de coadă, iar Panucci înțeapă mingea în poartă după un corner. 1-1, e rândul italienilor să arunce pumnul în aer.

Meciul stă pe muchie de cuțit, nu e timp de notat faze, mai sunt 10 minute, când Panucci îl ia de gât pe Niculae. Penalty!!! Mutu are în față cea mai importantă „dublă“ a carierei, pe cel mai bun portar din lume și o peluză albastră. Șut… și apără Buffon…. Totuși, rămânem cu un avantaj în fața Italiei de un punct și cu sunetul tribunei galbene, care și-a iertat imediat idolul: „Mu-tu! Mu-tu! Mu-tu!“

"Am ajuns în fața ultimului meci din grupă și acum nu mai depindem de alte rezultate. Depindem numai de noi" – Bogdan Lobonț, portar România

"Băi, nene, ne-a lăsat norocul! Sunt bucuros, dar și dezamăgit. România are însă mari jucători" – Dumitru Dragomir, președinte LPF

"Poate că meritam mai mult, dar să nu uităm că România a avut un penalty pe care l-a ratat" – Alessandro del Piero, căpitan Italia

Min. 2 Codrea centrează de pe partea dreaptă pentru Mutu, care reia peste poarta lui Buffon
Min. 17 Mutu scapă singur cu Buffon, dar portarul lui Juve respinge șutul
Min. 20 Tamaș trage puternic de la 35 de metri și Buffon scoate cu greu de lângă bară
Min. 21 Chivu execută o lovitură libe­ră, iar mingea deviată de vete­ranul Pa­nucci lovește bara
Min. 30 Raț șutează bine de la 25 de metri, însă mingea trece puțin pe lângă
Min. 54 După un dribling în fața lui Zambrotta, Mutu șutează de la 20 de metri, dar Buffon reține
Tamaș execută lung o lovitură liberă din propria jumătate, Zambrotta pasează spre Buffon, însă Mutu interceptează și înscrie!
Min. 81 Mutu ratează penalty-ul acordat de Ovrebo în urma unui fault al lui Panucci la Daniel Niculae

Min. 6 Perotta centrează din 6 metri, iar Del Piero lovește cu capul din apropiere, pe lângă poartă
Min. 18 Toni trimite peste poartă o centrare a lui Grosso
Min. 29 Toni trimite cu capul de la 11 metri, însă mingea se scurge pe lângă stâlpul din dreapta
Min. 39 Codrea reușește să-l blocheze în extremis pe Perotta, în careul mic
Min. 45 Toni înscrie după un corner, dar golul este anulat pentru un ofsaid imaginar
Del Piero execută un corner, Chiellini recentrează și Panucci înscrie după un luft al lui Tamaș
Min. 75 Camoranesi centrează în careu pentru Toni, care prelungește pentru lovitura de cap a lui De Rossi, dar Lobonț are un reflex excelent