Prea târziu! România U17 a câștigat ultimul meci din preliminariile Campionatului European, dar a ratat calificarea

După înfrângerile categorice cu Austria U17 (5-1), respectiv Italia U17 (3-0), selecționata României U17 a câștigat duelul cu Turcia, scor 3-1, în cadrul ultimei partide cin preliminariile Campionatului European.

Ianis Stoica a deschis scorul pentru tricolori în minutul 45+1, dar Polat Abay a egalat pentru turci după pauză. Louis Munteanu (Viitorul) cu o „dublă” a stabilit scorul final și a adus singura victoria a României din această campanie de calificare.

Cu nouă puncte, Italia s-a calificat direct la turneul final. Austria a prins locul doi, cu patru puncte, poziție ce le-ar putea asigura calificarea la Campionatul European dacă rezultatele din celelalte grupe vor fi favorabile.

• Echipa de start a României: Sava – Darius, Drăgușin, Chilili, Florica – Crivac, Borcea – Corbeanu, Stoica, Baiaram – Suciu
Publicat: 26 03. 2019, 15:28
Actualizat: 26 03. 2019, 15:29