Opinia sinceră a lui Claudiu Keșeru: „Mă gândeam să nu fie VAR”. Ce a simțit omul meciului cu Norvegia la 0-2 și cum a trăit golul care ține în cărți România pentru EURO 2020

Claudiu Keșeru a fost omul naționalei României în deplasarea din Norvegia, dar golul doi l-a făcut să treacă prin mari emoții. Atacantul nu știa dacă reușita este valabilă, pentru că era la limita unei poziții afară din joc. Când l-a văzut pe central că arată mijlocul terenului, s-a gândit că va apela la VAR.

„Senzație de nedescris, nici nu îmi venea să cred, am văzut arbitrul că se uita la centru, mă gândeam să nu fie VAR, erau atâtea gânduri în mintea mea. Am văzut bucuria, se vedea pe fața noastră, asta merita orice efort posibil. Mi se părea frustrant, nu eram chiar inferiori să pierdem cu 2-0. Chiar am avut ocazii în repriza a doua, puteam să înscriem”, a declarat Keșeru la Pro Tv, care a făcut o analiză a jocului naționalei din prima repriză. Echipa a fost timorată, dar și-a revenit după ce norvegienii au făcut 2-0.

Am avut caracter, acest lot are caracter și acest antrenor care conduce echipa. Am început să facem presiune, să urcăm cu mai mulți oameni în terenul advers și au venit ocaziile. Există o balanță. Nu a fost cu Suedia, uitați ca a intrat astăzi.

Eu zic că, la o victorie stăteam bine, la egal, așa și așa, la înfrângere, greu, dar mai aveam șanse. Am dat dovadă de multă abnegație, de curaj, de nonșalanță. La un moment dat jucam eliberați, fără nicio greutate pe umeri. În prima repriză păream timorați. Mi s-a părut că am fost solizi, nu am mai pierdut așa multe mingi. A fost o prestație solidă, după aceea am luat acele goluri și a fost nevoie de acea energie care a venit, toți de pe bancă transmiteau această energie și a fost bine”, a completat Keșeru.

România a remizat la Oslo, 2-2, contra Norvegiei, la capătul unei partide dominate în mare măsură de formația nordică. Claudiu Keșeru a adus un punct pentru naționala lui Cosmin Contra la una dintre ultimele faze ale jocului.  România rămâne pe locul trei, cu patru puncte. Următoarea oprire e în Malta.

Publicat: 08 06. 2019, 09:29
Actualizat: 08 06. 2019, 09:29