O scrisoare deschisă! Către nea Piți și băieții, înainte de România – Grecia: credem, învingem!

Către nea Piți și băieții

Nu mai sunt multe ore până la meci. Meciul despre care vorbim noi toți de trei zile încoace. Vineri noaptea am fost triști, fără cuvinte. Dar nu fără speranță. Iar acum ne pregătim de luptă: călcăm tricoul, împachetăm steagul, pregătim fularul. Și, cel mai important, ne recăpătăm glasul. Și vă spunem din inimă câteva lucruri așa cum le simțim.

Nea Piți, știm că ți-a fost greu după meci, vineri, să îi faci să creadă că pot întoarce acel scor la București. Și poate nici acum nu va fi mai ușor. Dar suntem siguri că atunci când vor intra pe teren, băieții pe care tu îi vei alege, se vor bate mai tare ca oricând.

Chiri, căpitane, tu știi să întorci un meci de la minus 2. Ne-ai arătat că poți trage o echipă după tine și aduce o calificare istorică. Și avem încredere că vei reuși și de data asta. Spune-le baieților să nu le fie teamă, pentru că nu vor fi singuri. Vom fi acolo, cu voi, 50.000 de români, gata să ne dăm ultima fărâmă de voce. Și alte milioane bune, acasă.

Și de vom primi gol primii, trebuie să știm că tot putem obține calificarea. Asa cum în ’89, am intors un 0-1 în fața Danemarcei și ne-am calificat la Coppa del Mondo. Un meci ca ăsta se joacă până în ultimul minut. Așa cum am obținut victoria în meciul cu Anglia la Euro 2000 și ne-am calificat în sferturi. Trebuie să credem și se va întâmpla. Noi vom crede până în ultima secundă.

Nu vă gândiți că putem pierde, pentru că nu putem! Când vă va fi greu vom ști și vă vom încuraja și mai tare. Pentru că noi, românii, credem în voi, românii!