Niklas Moisander: „Rezultatul meciului cu România reprezintă o mare dezamăgire pentru noi”

Căpitanul reprezentativei Finlandei, Niklas Moisander, a declarat, marți seară, că eșecul din meciul cu România, scor 0-2, în preliminariile Euro-2016, reprezintă o mare dezamăgire pentru jucătorii finlandezi, informează uefa.com.

„Acest rezultat reprezintă o mare dezamăgire pentru noi, nu are rost să negăm acest lucru. Nu pot spune că România ne-a surprins. La fel ca și cu Grecia, totul a decurs așa cum ne așteptam, România a jucat așa cum credeam că o va face. Am știut ce trebuia să știm. În prima repriză, tactica noastră a funcționat OK și la pauză ne-am spus că trebuie să avem răbdare în partea secundă, o ocazie ne-ar fi fost de ajuns. În schimb, România a marcat și totul a devenit foarte greu. A fost dezamăgitor să primim gol după un corner atât de devreme în repriza a doua. Oricum, și cartonașul roșu a făcut totul mult mai greu. Acum trebuie să ne pregătim cât de bine putem pentru meciul cu Ungaria. Este clar că trebuie să câștigăm următoarele partide”, a declarat Moisander.

Reprezentativa României a învins, marți, la Helsinki, cu scorul de 2-0 (0-0), selecționata Finlandei, în etapa a treia a grupei F de calificare la Euro-2016, în care ambele goluri au fost marcate de Bogdan Stancu și „tricolorii” au evoluat cu un jucător în plus din minutul 56.

Bogdan Stancu a marcat în minutele 54 și 83 din pasele lui Lucian Sânmărtean.