Naționala României la fotbal feminin a încheiat la egalitate meciul cu Turcia de la CE U19

Echipa națională U19 de fotbal feminin a României a încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-0), partida cu Turcia din cadrul etapei a treia a Grupei A a turneului final al Campionatului European de junioare care se dispută în această perioadă în Antalya, informează, luni, site-ul oficial al FRF.

Pentru reprezentativa României a înscris Mara Bâtea, în minutul 51, adversarele egalând în minutul 78 printr-un autogol al Andreei Corduneanu.

În această partidă antrenorul principal Mirel Albon a folosit următoarul unsprezece: Andreea Maria Părăluță – Andreea Corduneanu (Roxana Prunean), Elena Georgiana Vasile, Adina Sabina Giurgiu, Anamaria Gorea – Ștefania Iulia Vătafu, Andrea Herczeg (Nicole Amanda Marton), Francesca Dicu (Renata Szenco), Andreea Gabriela Voicu – Alexandra Lunca, Mara Anca Bâtea.

În celălalt meci al grupei A, Portugalia a pierdut cu scorul de 0-1 (0-0) în fața selecționatei Danemarcei.

Clasamentul final al grupei A: 1. Danemarca 9 puncte; 2. Portugalia 4p; 3. Turcia 2p; 4. România 1p.

Clasamentul final al grupei B: 1. Spania 7 puncte; 2. Suedia 7p; 3. Anglia 1p; 4. Serbia 1p.

Primele două clasate din fiecare grupă s-au calificat in semifinalele competiției.