Naționala României, audiență uriașă la meciul cu Muntenegru! Prima TV a dat marea lovitură și a fost lider absolut de piață. Câți oameni s-au uitat la meci

Alexandru Maxim, Aleksandar Šćekić si Nicusor Bancu la meciul de fotbal dintre Romania si Muntenegru, contand pentru Liga Natiunilor, desfasurat pe Stadionul Rapid Giulesti din Bucuresti, marti 14 iunie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Prima TV a dat lovitura și a fost lider absolut de piață pe durata partidei România – Muntenegru, încheiată cu scorul de 0-3.

Mai bine de un milion de români au stat cu ochii pe meciul de fotbal care s-a încheiat cu victoria clară a echipei lui Miodrag Radulovic. Cota de piaţă a fost de 17.2% şi 6,1 puncte de rating.

În acest sezon de Liga Națiunilor, România mai are de jucat un meci pe teren propriu, cu Bosnia, dar și unul în deplasare, cu Finlanda.

Audiență uriașă la Prima TV! Câți oameni s-au uitat la meciul România – Muntenegru, din Liga Națiunilor

Victoria cu Finlanda, scor 1-0, a atras mulți fani ai României în fața televizorului, însă tricolorii au suferit cea mai grea înfrângere din această ediție de Liga Națiunilor: 0-3 cu Muntenegru.

La nivel naţional audienţa medie a fost de peste un milion de telespectatori pe minut, iar în minutul de aur, la 22:27, peste 1.4 milioane de telespectatori urmăreau la Prima TV meciul tricolorilor.

Meciul a fost cel mai urmărit program TV şi la oraşe. Prima TV a fost prima în audienţe, cu 622.000 de telespectatori din mediul urban.

Prima TV a avut succes și pe publicul comercial. Peste 300.000 de tineri de la oraşe s-au uitat la meciul României cu Muntenegru.

Este o seară tristă, una dintre cele mai triste ale fotbalului românesc. Am pierdut fără drept de apel, nu am arătat nimic, nu am avut şut pe poartă, o seară pe care întreg fotbalul românesc o va uita cu greu. Trebuie să acceptăm adevărul crunt, doar atât putem” – Gică Popescu, la Prima TV

Publicat: 15 06. 2022, 14:05