Naționala feminină de fotbal, încă un pas spre câștigarea trofeului Gold City, după 2-2 cu Polonia

• Naționala României de fotbal feminin a remizat duminică după amiază, scor 2-2 cu selecționata Poloniei. În urma acestui rezultat de egalitate, formația României a acumulat 7 puncte, înregistrând două victorii și o remiză în cadrul turneului Gold City Cup, care se desfășoară în perioada 27 februarie – 7 martie în Alanya, Turcia.

În partida de duminică, scorul a fost deschis de Andreea  Voicu la începutul celei de-a doua reprize. Echipa antrenată de Mirel Albon nu a ținut avantajul foarte mult, întrucât  polonezele au revenit repede, iar Agata TarczyÅ„ska a marcat pentru 1-1 în minutul 63.
Fetele au preluat din nou conducerea în minutul 76, datorită golului marcat de căpitanul echipei, Florentina Olar, dar Polonia a revenit din nou, prin golul marcat în minutul 78 de aceeași Agata TarczyÅ„ska, care a reușit o „dublă”. Potrivit calculelor de pe hârtie, naționala feminină poate ridica trofeul dacă Polonia va face un rezultat de egalitate cu Turcia în meciul care se va disputa marți, 7 februarie, de la ora 13:30.
În acest moment, echipa României se află pe primul loc, cu 7 puncte și  așteaptă disputarea ultimei partide pentru a afla clasamentul final.