Muntenegru, adversar de coșmar pentru Vlad Chiricheș! Muntenegrenii înscriu din nou în poarta României, tot de lângă căpitanul naționalei!

Vlad Chiricheș, fundașul central în vârstă de 32 de ani al lui Sassuolo și căpitanul echipei naționale a României, a furat din nou primplan-ul în meciul cu Muntenegru.

Partida dintre România și Muntenegru s-a jucat marți seară, în etapa a patra a grupelor Ligii Națiunilor, pe Stadionul Rapid din Giulești, iar oaspeții s-au impus cu scorul de 3-0, după hat-trick-ul lui Stefan Mugosa, din minutele 42, 56, respectiv 63.

În minutul 43 al acestei întâlniri, Jankovic a executat foarte bine o lovitură de la colțul terenului.

Mugosa a reluat cu capul, din fața porții, de lângă Vlad Chiricheș, direct în plasa României. Căpitanul tricolorilor a sărit la cap cu jucătorul muntenegrean, însă fără succes.

În partida tur cu Muntenegru, scor 0-2, Vlad Chiricheș a greșit la ambele goluri încasate de către echipa națională, astfel că reprezentativa antrenată de către Miodrag Radulovic a devenit adversara de coșmar a fundașului nostru.

„Eu zic că lipsa de concentrare se manifestă, are blackout-uri, dar pe el, săracul, cred că îl apasă și această banderolă uneori. Să fii liderul echipei, când tu greșești mai mult decât colegii tăi… Trebuie să găsim acea dublură pentru Chiricheș, care îl poate înlocui. Poate Drăgușin, dar e încă foarte crud”, a spus Dinu Gheorghe, la ProSport Live.

Iată echipa de start a României în meciul cu Muntenegru:

• ROMÂNIA: 1. Niță – 4. Manea, 6. Chiricheș-cpt., 15 Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 14. M. Marin, 10. Maxim – 21. Ștefănescu, 9. Pușcaș, 13. Mihăilă
  • Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 2. Rațiu, 3. Camora, 5. Păun, 7. Oct. Popescu, 8. Cicâldău, 13. Mihăilă, 17. Rus, 19. Tănase, 20. Hanca, 22. Sorescu, 23. Olaru
  • Selecționer: Edward Iordănescu

Publicat: 14 06. 2022, 22:40
Actualizat: 14 06. 2022, 23:43