Moruțan și minutul contrastelor! A marcat un gol care părea decisiv, apoi a fost eliminat pentru că și-a dat tricoul jos

Olimpiu Moruțan (18 ani) a fost protagonistul unui moment rar întâlnit pe terenul de fotbal, imediat după ce a marcat golul de 1-0 în meciul România U19 – Ucraina U19, decisiv pentru calificarea la Campionatul European din 2018.

La Ploiești, pe „Ilie Oană”, tensiunea a atins cote foarte mari odată cu apropierea finalului partidei dintre România și Ucraina, ultima din grupa a patra a Turneului de Elită. Un 0-0 ne ducea la turneul din Finlanda, dar orice gol al vecinilor ar fi provocat o dezamăgire uriașă. Deja avertizat după un fault în apropierea propriului careu la începutul reprizei a doua, Olimpiu Moruțan a uitat complet de cartonașul galben primit de la arbitrul Alejandro Hernandez, iar acest detaliu ne-a făcut să suferim teribil pe final.

Imediat după ce a marcat, după o cursă superbă a lui Micovshi în dreapta, mijlocașul ofensiv transferat de FCSB și-a scos tricoul de joc, sărbătorind golul care părea suficient pentru a obține biletele de Finlanda. Evident, centralul nu a putut trece peste gestul lui Moruțan, i-a acordat al doilea cartonaș galben, iar eroul României a fost trimis la cabine în minutul 81, cel în care a și marcat!

Publicat: 27 03. 2018, 20:45
Actualizat: 27 03. 2018, 21:19