Mirel Rădoi va continua să joace ofensiv la echipa națională, chiar și după dezastrul din Norvegia. „N-o să trimitem portarul în atac”

Mirel Radoi reactioneaza in meciul de fotbal dintre Austria si Romania, contand pentru Liga Natiunilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Wörthersee din Klagenfurt, luni 7 septembrie 2020. © FOTO:SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 8 poze

Mirel Rădoi pare să fi renunțat la planul de a pleca de la echipa națională. A spus că va lua o decizie după o analiză programată în luna noiembrie. Am ajuns deja în luna decembrie și nu și-a anunțat retragerea, iar Răzvan Burleanu a afirmat că îl susține cu tărie. Selecționerul a făcut o radiografie a mandatului său și a declarat că nu va renunța la principiile sale.

Mirel Rădoi pare să fi învățat fotbal la școala lui Mircea Lucescu și Angelo Niculescu. Ascultă toate sfaturile, dar nu se ia după niciunul. Selecționerul este decis să joace în continuare ofensiv, deși cu această tactică a încasat patru goluri în confruntarea cu Norvegia din Liga Națiunilor. Mai mulți oameni de fotbal au criticat strategia.

„Mulţi spun că te-ai avântat prea mult…

Şi o să facem asta în continuare. Eu nu o să îmi schimb principiile. Conducerea Federaţiei ştie lucrul ăsta. Dacă va fi să ajungem într-un moment în care depindem să mergem la Mondial, nu o să vedeţi 10 jucători în atac”, a declarat Mirel Rădoi.

„Să nu credeţi că o să trimitem şi portarul în atac”

Selecționerul a dat asigurări că nu va fi o ofensivă totală și că se va ține cont mereu de rezultatul partidei, dar și de obiectiv. A dat și un exemplu. La partida cu Irlanda de Nord a sunat „retragerea”, ca să fie sigur de locul doi din Liga Națiunilor. Confruntarea s-a terminat 1-1.

„La ultima partidă, în Irlanda de Nord, în minutul 85-86, am aflat că în partea cealaltă, în Austria, Norvegia conducea cu 1-0. Noi şi dacă câştigam, tot nu terminam pe poziţia a doua. Dar în timpul ăla, mai erau 4 minute de joc plus prelungiri. În momentul ăla dacă primeam gol, riscam să nu mai fim în urna a doua. Şi atunci am chemat câţiva jucători la margine şi le-am spus foarte clar, în momentul ăsta pe mine mă interesează ca cei trei fundaşi să rămână acolo, plus un mijlocaş în faţa apărării. Restul pot să participe la faza de atac, dar cei patru să rămână în permanenţă acolo, să nu primim gol, pentru că noi în momentul de faţă suntem în urna a doua valorică.

Adică dacă ştim că suntem foarte aproape de obiectiv, să nu credeţi că o să trimitem şi portarul în atac. Ok, încercăm să facem lucrurile în aşa fel încât noi credem în ele, să jucăm ofensiv şi să putem să facem presing de câte ori avem ocazia, dar asta nu înseamnă că mergem cu toţii nebuni în atac, doar ca să menţinem principiile astea”, a mai spus Mirel Rădoi la Telekom Sport.

Publicat: 01 12. 2020, 21:05
Actualizat: 01 12. 2020, 21:44