Mirel Rădoi, un nou experiment periculos! Final de coșmar pentru România, cu Macedonia de Nord + Salvatorul Ianis Hagi | FOTO

Reprezentativele Romaniei (echipament galben) si Macedoniei de Nord s-au intalnit intr-o partida contand pentru preliminariile CM 2022, joi 25 noiembrie 2021, pe Arena Nationala din Bucuresti. GEORGE FLUSTER / MEDIAFAX FOTO
Vezi galeria foto - 16 poze

Naționala României a condus cu 2-0 în partida cu Macedonia de Nord, în preliminariile pentru Campionatul Mondial 2022. Tricolorii s-au văzut însă egalați după un final de coșmar, în care Mirel Rădoi a refuzat să închidă jocul. Ianis Hagi a fost, până la urmă, salvatorul naționalei, care s-a impus cu 3-2.

Florin Tănase a deschis scorul, iar Valentin Mihăilă a marcat spectaculos, la prima convocare. Macedonenii au fost la un pas să dea lovitura pe final, dar Ianis Hagi ne-a salvat de un nou coșmar.

• ProSport a trimis o echipă de jurnaliști la Campionatul European de Fotbal U21, din Ungaria și Slovenia. Andrei Trifan, Alin Grigore și Mihai Pop (video+foto) transmit cele mai noi informații de la fața locului.

Florin Tănase a deschis scorul cu primul său gol la națională. Căpitanul FCSB a fost imitat în repriza a doua de Valentin Mihăilă, care a marcat fabulos, cu un șut la colțul lung.

Naționala a condus cu 2-0 încă din minutul 50. Cu toate acestea, România a trăit periculos. Macedonenii au egalat în doar două minute, pe finalul partidei. Minutele 82 și 83 au fost de coșmar pentru apărarea lui Mirel Rădoi, care a refuzat să închidă jocul, așa cum a făcut în mai multe rânduri în scurtul său mandat.

Ademi și Trajkovski au marcat pentru macedoneni, ambii jucători fiind intrați în repriza secundă.

Până la urmă, România a fost salvată de Ianis Hagi, care a înscris din pasa lui Răzvan Marin. Mijlocașul lui Rangers s-a bucurat alături de Mirel Rădoi, semn că între cei doi nu mai este nicio tensiune.

Iată echipele de start:

ROMÂNIA: Niță – Ov. Popescu, Chiricheș, Burcă, Bancu – Marin, Stanciu – Man, Fl. Tănase, Coman – Keșeru
REZERVE: Lazar, Radu, Mogoș, Toșca, Nedelcearu, Cicâldău, Pușcaș, Maxim, Hagi, Bicfalvi, Mihăilă, Camora
SELECȚIONER: Mirel Rădoi (40 de ani)

MACEDONIA DE NORD: Dimitrievski – Bejtulai, Musliu, Ristevski – Ristovski, Nikolov, Bardhi, Alioski – Elmas – Pandev, Nestorovski
REZERVE: Bogatinov, Siskovski, Askovski, Ademi, Radeski, Trajkovski, Hasani, Ibraimi, Avramovski, Stojanovski, Velkoski, Spirovski
SELECȚIONER: Igor Angelovski (44 de ani)

Publicat: 26 03. 2021, 00:12