Mircea Lucescu sare în apărarea lui Mirel Rădoi. „Cu Irlanda de Nord am văzut un portar fenomenal”

Mircea Lucescu este de partea selecționerului Mirel Rădoi. Este convins că naționala a avut ghinion în duelul cu Irlanda de Nord din Liga Națiunilor. România a terminat 1-1 duelul de la București. A condus mai bine de o o oră, iar o repriză a jucat cu un om mai mult teren. Adversarii au egalalat în minutul 86 și i-au stricat debutul lui Mirel Rădoi.

Mircea Lucescu este convins că este vorba de un ghinion… un ghinion care se ține scai de naționala noastră, indiferent de numele selecționerului.

„Echipa națională… ghinionistă. Iar cu Irlanda de Nord am văzut un portar fenomenal, nu o să îl mai repete de acum portarul nord-irlandezilor. Ori ei sunt prea norocoși, ori noi prea ghinioniști. Îmi aduc aminte și de meciurile lui Răzvan, la fel. Sau noi suntem așa… trebuie să fim mai atenți, mai pe sacrificiu.”, a declarat Mircea Lucescu la Digi Sport.

Mircea Lucescu, demis de la națională după ce a bătut Austria

Mirel Rădoi are șansă să-și revanșa cu o victorie în fața Austriei. Meciul se va desfășura la Klagenfurt, în a doua etapă a Ligii Națiunilor. România nu are decât o victorie în istoria duelurilor cu naționala austriacă. A obținut-o Mircea Lucescu în anul 1986 când echipa noastră a câștigat cu 4-0.

Golurile au fost marcate atunci de Ștefan Iovan (45, 63), Marius Lăcătuș (60) și Gică Hagi (89). La finalul partidei, din preliminariile Campionatului European din anul 1988, Mircea Lucescu a fost demis de la echipa națională.

„Austria e o echipă bună, ei mereu au avut o echipă de mijlocul valorilor europene, dar acum au ceva în plus.”, a mai afirmat antrenorul lui Dinamo Kiev.

Publicat: 07 09. 2020, 17:17
Actualizat: 07 09. 2020, 17:31