„Minunea Blondă” a rămas neschimbat: Florin Răducioiu, magnet pentru copii la meciul Romania All Stars – Galatasaray Legends! Fostul atacant al lui AC Milan a dat autografe direct pe teren | FOTO

Florin Răducioiu da autografe dupa meciul amical de fotbal dintre All Stars Romania si Galatasaray Legends, din cadrul Sports Festival, desfasurat pe Cluj Arena din Cluj Napoca, vineri 2 iunie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 15 poze

Florin Răducioiu, fostul mare internațional român poreclit „Minunea Blondă”, a rămas neschimbat deși a ajuns la 53 de ani.

Chiar dacă majoritatea foștilor săi colegi din „Generația de Aur” s-au schimbat radical din punct de vedere fizic după ce și-au pus ghetele-n cui, nu același lucru s-a întâmplat și cu Florin Răducioiu.

Ajuns la 53 de ani, fostul atacant al lui AC Milan a surprins cu forma sa fizică la meciul demonstrativ jucat de Romania All Stars cu Galatasaray Legends. Mai mult, „Minunea Blondă” a fost ca un adevărat magnet pentru copii de la partida de pe Cluj Arena.

La finalul meciului demonstrativ dintre Romania All Stars și Galatasaray Legends, Florin Răducioiu a fost luat cu asalt de către micuții fotbaliști care voiau să primească un atograf de la el, dar și să se fotografieze împreună cu acesta.

Florin Răducioiu (53 de ani) s-a retras din cariera de jucător profesionist de fotbal pe 1 iulie 2004, după ce ultima dată a jucat pentru US Creteil-L. În trecut, fostul internațional român a mai evoluat pentru Monaco, Dinamo, Brescia, Espanyol, VfB Stuttgart, Espanyol, Milan, Brescia, Verona, Bari și Dinamo.

Florin Răducioiu a adunat 40 de selecții la echipa națională a României și a dat 21 de goluri. „Minunea Blondă” a debutat la meciul câștigat de „tricolori” cu Israel pe Kiryat Eliezer, scor 1-4, într-un meci amical.

Florin Răducioiu împreună cu Cristi Borcea

Echipele de la meciul demonstrativ dintre Romania All Stars și Galatasaray Legends

Romania All Stars: Stelea – Nicoliță, Mihali, G. Popescu, Selymeș – Ov. Sabău, Lupescu, Gâlcă, Hagi – Răducioiu, Ad. Ilie
Rezerve: Mutu, Raț, Prunea, Dulca, I. Ganea, Filipescu, Răzvan Prodan, Marius Niculae, Ciprian Marica
Antrenor: Anghel Iordănescu

Galatasaray Legends:
Prima repriză: Inan – Capone, Akyel, Korkmaz, Unsal – Davala, Kaya, Akhman, H. Altintop – Jardel, Penbe
Repriza secundă: Inan – Filipescu, G. Popescu, Korkmaz, Unsal – Haspolatl, Atalay, Kabze, Hagi – Ad. Ilie, Karan
Antrenor: Bulent Korkmaz

La pauza meciului demonstrativ dintre Romania All Stars și Galatasaray Legends, Hagi, Gică Popescu, Adi Ilie și Filipescu au schimbat tricourile și au jucat pentru formația Cim Bom.

Publicat: 03 06. 2023, 10:10