Maxim, fericit pentru reușitele lui Papp: „E un lucru pozitiv că a marcat un fundaș, înseamnă că avem jucători foarte buni”. Ce spune despre suporterii români prezenți în număr mic cu Irlanda de Nord

Alexandru Maxim, mijlocașul lui VfB Stuttgart, a declarat la finalul partidei cu Irlanda de Nord, scor 2-0, că jucătorii naționalei s-au gândit în toate cele 90 de minute ale meciului la victorie, una care a venit târziu, grație „dublei” lui Paul Papp: „Sunt fericit după această victorie, pornim ca favoriți la calificare. E un lucru pozitiv că a marcat un fundaș, înseamnă că avem jucători foarte buni, care pot înscrie, atât în atac, cât și în defensivă. Papp trece printr-o perioadă foarte bună, ne bucurăm pentru el. Cel mai important lucru este că ocupăm primul loc în grupă”.

Maxim a vorbit și despre suporterii români, puțini la număr pe Național Arena, care au fost din nou implicați în incidente cu noua firmă de securitate a federației, Alistar Security, comentând și înfrângerea surprinzătoare a Greciei în fața Insulelor Feroe (0-1): Nu ne-am temut că nu vom câștiga, am avut ocazii, trebuia să luptăm până în ultimul minut. Poate pentru fani a fost puțin frustrant, dar am fost tot timpul cu gândul la victorie. Ne-a surprins înfrângerea Greciei. Încă o dată se demonstrează că nu mai există echipă mică”.

România – Irlanda de Nord s-a încheiat 2-0. Paul Papp a marcat două goluri. Naționala lui Anghel Iordănescu încheie anul 2014 pe primul loc în grupă, cu 10 puncte adunate în patru meciuri.

Publicat: 15 11. 2014, 08:50
Actualizat: 15 11. 2014, 08:51