Marica e optimist: „Nu suntem entuziaști acum, dar sunt convins că, în condiții normale, Turcia nu are șanse cu Olanda!”

Tricolorii își puneau înaintea partidei din Andorra doar problema scorului. România avea nevoie de o victorie cât mai categorică, astfel încât ecartul dintre noi și Turcia să fie micșorat. Din păcate, am reușit să ne impunem doar la patru goluri diferență, astfel că în acest moment avem de îndeplinit o misiune grea: să învingem Estonia la o diferență de măcar 5 goluri, pentru a nu depinde de un rezultat pozitiv obținut de Olanda în fața echipei lui Terim.

Ciprian Marica este conștient că naționala ar fi trebuit să înscrie cu o frecvență mai mare în partida din această seară, dar crede că este bine să privim jumătatea plină a paharului: încă suntem în cărți pentru un loc la baraj.

A fost așa cum ne-am așteptat. S-au apărat pe două linii, dar pe finalul primei reprize au terminat repriza. Cât i-au ținut suflul, au reușit să ne pună probleme. Patru goluri nu sunt suficiente din punct de vedere al golaverajului. Dar e o victorie, avem în continuare șanse. Nu suntem entuziaști, ne așteaptă încă un meci și după aceea tragem linie.„, a spus Marica, la DigiSport.

Referindu-se la partida pe care Olanda a câștigat-o de o manieră categorică împotriva Ungariei, Marica a admis că este o performanță deosebită. Un astfel de meci ne dă speranțe, crede vârful, care a menționat că diferența dintre batavi și turci e suficient de mare astfel încât speranțele noastre să fie reale.

Am auzit că Olanda a jucat excelent, e fantastic să învingi cu 8-1 pe Ungaria. A mai rămas un hop, sper să fim fericiți la final. Olanda e Olanda, nu e ușor să câștigi contra lor. Au un lot foarte bun și, în condiții normale, Turcia nu ar trebui să aibă șanse contra lor.”

Publicat: 12 10. 2013, 00:12
Actualizat: 12 10. 2013, 00:40