Lobonț a făcut minuni în poartă, dar a gafat la golul lui Gourcouff

În minutul 64 al partidei România-Franța, la scorul de 2-1 pentru tricolori, o greșeală a lui Cociș la mijlocul terenului a generat un contraatac al oaspeților.

Henry a pătruns în careu din partea stângă și a încercat o execuție de finețe, în stilu-i caracteristic, la colțul lung. Lobonț a fost însă la post și a respins mingea. Balonul a ajuns însă la Toulalan, care și-a încercat și el norocul cu un șut de la 16 metri. "Pisica" a intervenit din nou salvator, după un reflex extraordinar, reușind să rețină în doi timpi.

Portarul tricolorilor a gafat însă decisiv 5 minute mai târziu, atunci când a fost surprins de "torpila" lui Gourcouff de la 30 de metri. Balonul a lovit mai întâi bara transversală, după care a intrat în poartă, plonjonul lui Lobonț fiind tardiv.

Publicat: 11 10. 2008, 23:20
Actualizat: 11 10. 2008, 23:22