Laude pentru Mirel Rădoi, după victoria României cu Honduras de la Jocurile Olimpice: „Am fost greu de răpus! Asta a dat roade”

Romania's defender Ricardo Grigore (R) celebrate his team victory after the end of the Tokyo 2020 Olympic Games men's group B first round football match between Honduras and Romania at the Ibaraki Kashima Stadium in Kashima on July 22, 2021.,Image: 622733215, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

România a debutat cu dreptul la Jocurile Olimpice, după 1-0 cu Honduras, iar Emil Săndoi a avut doar cuvinte de laudă pentru Mirel Rădoi.

Fost selecționer al României U21, Săndoi crede că tricolorii au format cu adevărat o echipă în meciul de joi, iar tricolorii puteau să câștige chiar mai clar.

Duelul dintre Honduras și România a fost Live Video Online pe prosport.ro.

Emil Săndoi, după victoria României cu Honduras: „Am fost greu de răpus!”

Emil Săndoi n-a ratat primul meci al României la Jocurile Olimpice după o pauză de 57 de ani și știe cum a reușit echipa noastră să ia toate cele trei puncte cu Honduras.

România U23 a învins-o pe Honduras, cu scorul de 1-0, după autogolul lui Oliva, din minutul 45.

„Le-am ținut pumnii băieților! Au demonstrat că au fost o echipă în adevăratul sens al cuvântului, chiar dacă la impresia artistică Honduras a punctat mai mult. Am fost foarte bine așezați în teren, cu destul de puține greșeli individuale, într-un sistem nou, poate neobișnuit pentru noi. Și noi am avut ocazii clare, per total este o victorie meritată, în fața unei echipe care nu stă rău individual, ca valori.

Și-a pus amprenta și strategia lui Mirel Rădoi, care a dat roade până la urmă. Am fost foarte echilibrați, am închis culoarele, ne-am dublat, ne-am suplinit în permanență. Am fost greu de răpus în jocul de azi. Am știut să gestionăm jocul foarte bine, puteam să ne desprindem”, a spus Emil Săndoi, la TVR.

După prima etapă disputată în Grupa B, România este lider, cu 3 puncte, la egalitate cu Noua Zeelandă, care a învins-o pe Coreea de Sud, cu scorul de 1-0.

Publicat: 22 07. 2021, 17:09
Actualizat: 22 07. 2021, 17:09