„LA REVEDERE! Adrian, ești ISTORIE!”** Olandezii îl ‘demolează’ pe Mutu după meciul naționalelor: „A fost înconjurat de fotbaliști, nu de măcelari sau băieți de plajă din Corsica”

Adrian Mutu a fost folosit de Victor Pițurcă doar pentru un sfert de oră în meciul cu Olanda, partidă pierdută de „tricolori” cu 1-4. „Briliantul” a intrat în minutul 75 al partidei, însă nu a reușit să impresioneze.

Jurnaliștii olandezi au fost extrem de critici la adresa românului și într-un amplu material dedicat în exclusivitate lui Mutu aceștia afirmă că atacantul lui Ajaccio a ajuns la finalul carierei și ar trebui să agațe ghetele în cui.

„Lui Mutu i s-au acordat 20 de minute în care a fost înconjurat de fotbaliști adevărați, nu de măcelari, fierari și băieți de plajă în Corsica. Odată a fost un fluture luminos pentru care se băteau toate cluburile din Londra, acum el mai licărește doar duminica, ocazional câte zece minute. După meci, John Heitinga i-a dat un pupic. Pe fața romanului a existat o tentativă de zâmbet, așa cum zâmbești după ce vremea proastă se sfârșește. Pentru Mutu, a fost un sărut pentru trecut. La reveredere! Adrian, ești istorie! Ceea ce rămâne este o carieră care s-a ținut de un fir de ață la Londra, Florența și Torino”