La 44 de ani, Adrian Ilie face o afirmație îndrăzneață: „Aș putea să joc cinci minute. Sigur aș fi bun” + jucătorul remarcat de „Cobră”: „Îmi place de băiatul ăla”

La 22 de ani, George Pușcaș a debutat deja pentru echipa națională a României, unde a și marcat un gol, în cadrul UEFA Nations League, cu Lituania, partidă încheiată cu victoria tricolorilor, scor 3-0. Atacantul lui Palermo a fost remarcat chiar și de fostul atacant al naționalei, Adrian Ilie (44 de ani).

„Cobra” a glumit spunând că ar putea să joace cinci minute dacă ar intra într-un meci oficial, dar a vorbit și despre atacanții pe care Cosmin Contra îi are la dispoziție pentru „dubla” cu Suedia și Insulele Feroe:

„Vreo cinci minute, nu 90, aș putea să joc. Cinci minute sigur aș fi bun. Sigur o să găsească Contra soluții, dar, noi ăștia care ne-am lăsat de mult timp, este greu să mai intrăm și să jucăm. Îmi place de băiatul care joacă în Italia și la naționala de tineret, Pușcaș. Mi se pare un talent și sperăm să joace din ce în ce mai bine. Țucudean, la fel, dar acum, din păcate, nu este”, a spus Adrian Ilie.

13 goluri în 55 de partide sunt cifrele lui Adrian Ilie pentru echipa națională a României. În cariera sa, fostul atacant a evoluat pentru Electroputere Craiova, Steaua, Galatasaray, Valencia, Alaves, Beșiktaș, FC Zurich și Akhmat Grozny.

3,3 milioane de euro a plătit Palermo pentru a-l aduce pe George Pușcaș de la Inter Milano. Contractul său cu gruparea siciliană este valabil până în 2022.

• Adi Ilie a cucerit și titlul de campion al Spaniei, pe vremea când evolua pentru Valencia.

Publicat: 18 03. 2019, 13:34
Actualizat: 18 03. 2019, 13:35