Jurnaliștii nordici sunt șocați, după 2-2 cu România! „Cădere nervoasă, partea a doua”. Presa din Norvegia, atac dur la adresa jucătorilor lui Lagerback: „Ceva nu e în regulă în capul lor”

Fotbalul din Norvegia e în stare de șoc. Fotbaliștii lui Lars Lagerback au retrăit cu România momentele din partida cu Suedia, când au condus cu 2-0, dar în final au remizat, scor 3-3. Acum, jurnaliștii norvegieni au tras un semnal de alrmă în privința pregătirii mentale a jucătorilor selecționații.

România a reușit să plece cu un punct de la Oslo, datorită lui Claudiu Keșeru, dar și norocului. Tricolorii au egalat în prelungirile partidei, după ce mingea s-a lipit de piciorul drept al atacantului lui Ludogoreț, iar acesta a finalizat cu stângul.

Publicația VG.no nu a iertat prestația favoriților și a avut un comentariu dur: „Pentru a doua oară în două meciuri, Norvegia cedează după ce conduce. Nu a ajutat toată discuția de după parida cu Suedia. S-a întâmplat din nou, cu România. Astfel, șansele Norvegiei să ajungă la EURO sunt minime. Cea mai accesibilă rută pare să fie prin Liga Națiunilor. O putem numi o cădere nervoasă. Am avut 2-0 cu Suedia, în martie, s-a făcut 3-2 pentru ei, dar Kamara a salvat un punct. Împotriva României am condus cu 2-0, cu 14 minute rămase din joc, dar am fost egalați din nou

Ceva nu e în regulă în capul jucătorilor norvegieni. Putem înțelege că s-a întâmplat o dată ca echipa adversă să revină. Dar și a doua oară?  Lars Lagerback și echipa au probleme de ordin mental. Ar fi trebuit să avem șase puncte din cele două meciuri, dar în schimb ne-am ales cu două.

Norvegia e aproape eliminată din cursa pentru EURO, deși preliminariile abia au început, iar pentru asta avem nevoie de răspunsuri”, a fost reacția dură a jurnaliștilor de la VG.no