Iulian Cristea s-a accidentat în minutul 3 al meciului dintre România și Muntenegru! Jucătorul de la FCSB a cerut schimbare

Maksim Skavysh si Iulian Cristea in meciul de fotbal dintre Romania si Belarus, contand pentru Liga Natiunilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, miercuri 11 noiembrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 5 poze

Iulian Cristea, fundașul central în vârstă de 27 de ani al lui FCSB, s-a accidentat în meciul dintre România și Muntenegru, din Liga Națiunilor.

Partida dintre Muntenegru și România s-a jucat sâmbătă seară, la Podgorica, în cadrul primei etape a grupelor Ligii Națiunilor, iar gazdele au învins cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Mugosa, în minutul 66, respectiv Vukcevic, în minutul 87.

Încă din minutul 3 al acestei întâlniri, selecționerul Edi Iordănescu a avut mari emoții, după ce Iulian Cristea a acuzat o accidentare.

Fotbalistul lui FCSB a primit îngrijiri medicale și a revenit pe teren, dorind să continue partida.

După șapte minute, însă, Iulian Cristea s-a prăbușit pe teren, acuzând probleme la gleznă și a cerut schimbare, dând de înțeles că nu mai poate continua partida din Muntenegru.

Selecționerul Edi Iordănescu l-a înlocuit pe Iulian Cristea cu Alexandru Crețu, jucătorul Universității Craiova.

Echipele de start în Muntenegru – România

MUNTENEGRU: 1. Mijatović – 7. Vešović, 5. Vujačić, 6. Tomašević-cpt., 2. Vukčević – 23. Marušić, 20. Raičković, 10. Janković, 16. Jovović – 17. Hakšabanović – 9. Mugoša.
Rezerve: 12. Petković, 13. Dragojević – 3. Radunović, 4. M. Vukčević, 8. D. Božović, 11. Bećiraj, 14. Duranović, 15. Balić, 18. Savićević, 19. Šćekić, 21. Sekulic, 22. Milović
Selecționer: Miodrag Radulovic

ROMÂNIA: 1. Niță – 2. Rațiu, 6. Chiricheș-cpt., 17. Rus, 11. Bancu – 18. Marin, 3. Cristea (5. Crețu, 13), 14. Olaru – 9. Ivan, 19. Tănase, 13. Mihăilă.
Rezerve: 12. Moldovan, 16. Aioani – 4. Manea, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 10. Maxim, 15. Burcă, 20. Hanca, 21. Popescu, 22. Camora, 23. Mitriță
Selecționer: Edward Iordănescu

Returul cu Muntenegru se va disputa în Giulești, pe 14 iunie, de la 21:45.

În această pauză competițională, tricolorii vor mai juca cu Bosnia și Herțegovina (7 iunie, ora 21:45, Stadion Bilino polje) și Finlanda (11 iunie, ora 21:45, Stadion Giulești).

Publicat: 04 06. 2022, 22:11
Actualizat: 05 06. 2022, 12:36