Istorie după 35 de ani! Ianis duce numele Hagi mai departe. Cum a arătat debutul lui Gică Hagi, față de prima apariție a fiului său

La 35 de ani distanță de la debutul lui Gică Hagi la naționala de seniori a României, Ianis Hagi a debutat la prima reprezentativă, în meciul cu Lituania, scor 3-0, pe 17 noiembrie 2018.

Hagi vs Hagi, la debut

În 1980, Gică Hagi a fost cooptat în proiectul „Luceafărul” – echipa națională de juniori – pentru ca doi ani mai târziu, la vârsta de 17 ani, 7 luni și 6 zile, să debuteze în Divizia A, în partida SC Bacău – Farul Constanța, scor 3-0.

După numai un an, Gică Hagi își făcea debutul la echipa națională, la 18 ani, în mandatul lui Mircea Lucescu, într-o partidă cu Norvegia, susținută de tricolori la Oslo, la 10 august 1983, scor 0-0. La acea vreme, „Regele” evolua pentru Sportul Studențesc.

La prima apariție sub tricolor, cel care avea să devină un simbol al naționalei României nu a marcat, dar a fost un pericol constant pentru nordici. De-a lungul partidei care a fost transmisă doar la radio, Gică Hagi a avut un șut periculos și l-a servit în mai multe rânduri pe Romulus Gabor, care a și lovit o dată transversala.

Ianis Hagi a debutat la 20 de ani!

Drumul lui Ianis Hagi spre naționala mare a fost anevoios, iar un episod cunoscut i-a avut în prim-plan pe Gică Hagi și Cosmin Contra, într-un moment în care patronul și antrenorul Viitorului se aștepta ca fiul său să fie chemat la națională. Cosmin Contra a avut nevoie să fie convins că Ianis merită să fie chemat la prima reprezentativă. Iar după o campanie de succes a naționalei U21 spre EURO 2019, în care decarul Viitorului a fost unul dintre liderii echipei, selecționerul Contra l-a chemat pentru dubla cu Lituania și Muntenegru.

Ianis Hagi a debutat la naționala mare pe 17 noiembrie 2018, într-o victorie a României, scor 3-0, în fața Lituaniei, în grupa 4, Liga C, a Ligii Națiunilor. În minutul 68 a partidei disputate pe stadionul „Ilie Oană”, Ianis Hagi l-a înlocuit pe Claudiu Keșeru și a avut la dispoziție aproximativ jumătate de oră la dispoziție pentru a convinge.

Mijlocașul de 20 de ani a avut o primă șansă în minutul 71, dar șutul său a fost blocat de un adversar. Câteva minute mai târziu, Ianis a executat o lovitură liberă și a aruncat mingea în careul advers, dar portarul Lituaniei a respins balonul.

Ultima șansă a lui Ianis a avut loc în minutul 90+1, când a reluat cu capul peste poartă o centrare venită din partea dreaptă.

• Norvegia – România 0-0, pe stadionul „Ullevaal” din Oslo, cu 15.000 de spectatori în tribune, pe 10 august 1983.
  • România – Lituania 3-0, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, cu niciun spectator în tribune, din cauza unei sancțiuni primite de la UEFA, pe 17 noiembrie 2018.

Publicat: 17 11. 2018, 23:44
Actualizat: 17 11. 2018, 23:48