Istoria putea fi alta. Dezvăluiri după 20 de ani de la „coșmarul” cu Suedia: „Nu am avut curaj să-i spun. Și lui Țiți i-a fost frică”. Cum putea ajunge România în semifinalele Campionatului Mondial

Partida România – Suedia, de la Campionatul Mondial din 1994, este probabil cea ma tristă amintire din istoria fotbalului românesc. Acum, la mai bine de două decenii de la partidă, Țețe Moraru, component al staff-ului lui Anghel Iordănescu, a povestit un episod care putea duce selecționata noastră în semifinalele turneului final din SUA.

După primele 90 de minute, scorul era 1-1. Meciul a mers în prelungiri, România a punctat pentru 2-1, dar Suedia a revenit și a egalat, 2-2. Prunea a gafat decisiv, iar învingătoarea s-a decis la penaltiuri. Suedia a mers mai departe. Țețe Moraru mărturisește că s-a gândit să-i propună lui Iordănescu să-l înlocuiască pe Prunea, dar i-a fost teamă. „A fost dureros că am pierdut la penalty-uri dar nu vreau să mă laud și nu mint. Înainte de penalty-urile cu Suedia…secundul lui nea Puiu era Țiți Dumitriu. Eu nu am avut curaj. Sincer să fiu eu nu am avut curaj să-i spun și i-am spus lui Țiți: „Spune-i, Țiți, să-l scoată pe Prunea, să-l bage pe Stelică!

Și i-a fost frică și lui Țiți să-i spună. Poate, poate…dar noi ne-am gândit că… Noi ne-am gândit că Stelică e mai mare, mă refer ca fizic și că trebuie să apere„, a povestit Țețe Moraru pentru TelekomSport.

Suedia a jucat în semifinalele Campionatului Mondial cu Brazilia. A pierdut cu 0-1 și a mers în finala mică, unde a dat peste Bulgaria. Avea să obțină medalia de bronz, după ce s-a impus cu 4-0.

Publicat: 15 02. 2019, 09:34
Actualizat: 15 02. 2019, 09:41