Iordănescu a mutat rapid la pauză: Stancu, autorul unor ratări monumentale, a fost înlocuit cu Keșeru

România a ratat câteva mari ocazii în prima repriză a meciului cu Irlanda de Nord, principalul vinovat pentru aceste ratări fiind Bogdan Stancu. Fostul atacant al Stelei a irosit două mari ocazii în primele 45 de minute, iar acest lucru l-a costat pe vârful lui GençlerbirliĂŸi.

Anghel Iordănescu a mutat rapid la pauză și l-a înlocuit pe Stancu. În locul acestuia a intrat Claudiu Keșeru. Stelistul a reușit până acum cel mai bun sezon al său. Venirea lui Costel Gâlcă pe banca roș-albaștrilor a însemnat, pe lângă transformarea jocului campioanei (acum Steaua atacă mult mai elaborat, apropiindu-se ca stil de formațiile din Spania), și explozia lui Keșeru. Vârful s-a transformat într-o adevărată mașinărie de goluri, fiind în acest moment unul dintre puținii jucători indispensabili ai trupei din Ghencea.

Mai mult, grație celor 19 goluri marcate până acum în toate competițiile, Keșeru a depășit deja un prag istoric. Se află la cel mai bun sezon al carierei, chiar dacă din actuala stagiune s-a scurs ceva mai mult de patru luni. În urmă cu doi ani, pe vremea când evolua la Angers, atacantul reușea să puncteze de 17 ori, recordul său personal până în acest moment.

19 goluri a marcat Keșeru în acest sezon pentru Steaua, în toate competițiile

1 gol a reușit Keșeru pentru națională. În octombrie 2013, în partida din deplasare, contra Andorrei, vârful înscria pentru tricolori (scorul final a fost 4-0)

Publicat: 14 11. 2014, 23:03
Actualizat: 14 11. 2014, 23:08