Valentin Costache a explicat de ce i-a luat mingea lui Dennis Man la penalty-ul României U21: „Am vrut să înscriu și eu!”. Ce le-a spus Adrian Mutu înainte de meciul cu Malta

România U21 s-a impus cu scorul de 3-1 în fața reprezentativei similare a Maltei, în preliminariile Campionatului European 2021, iar Valentin Costache a explicat după meci de ce i-a luat mingea lui Dennis Man pentru a executa el lovitura de la 11 metri.

Dennis Man a deschis scorul în Malta încă din minutul 6, iar în minutul 41, Ionuț Costache a transformat un penalty.

Ionuț Costache i-a luat mingea lui Dennis Man

Marcatorul primului gol, Dennis Man, trebuia să execute lovitura de pedeapsă, însă Ionuț Costache a avut încredere în forțele proprii și a dorit insistent să bată el.

„Dennis a marcat, am zis că eu n-am înscris în calificări și am vrut și eu. Am vrut să marchez, să prind mai multă încredere, pentru moralul meu”, a spus Valentin Costache, pentru FRF TV.

„Adrian Mutu ne-a zis să nu luăm meciul la mișto”

Denis Haruț, fundașul dreapta al lui FC Botoșani, a fost cel care a stabilit rezultatul acestei partide, în minutul 83, când a marcat pentru 3-0. Ionuț Costache a dezvăluit ce le-a spus selecționerul Adrian Mutu jucătorilor înainte de meci.

„Toți am fost foarte montați și concentrați. Mister ne-a zis să nu luăm meciul la mișto, cum se zice. Am încercat să facem tot ce-am pregătit înainte. Țintim acolo sus, încercăm să ajungem pe primul loc. Depinde de noi.

La echipa națională se zbârlește pielea pe mine. Echipa națională nu se refuză niciodată. Poți face mândră toată țara prin evoluțiile tale. Normal că o iubesc. Sunt tânăr, am 22 de ani, trebuie să mențin ritmul ăsta, dacă nu chiar mai bine”, a explicat Valentin Costache.

Publicat: 09 09. 2020, 17:58
Actualizat: 09 09. 2020, 18:01