Ioan Andone povestește clipele de coșmar după ce camerunezul Roger Milla l-a ridiculizat la Coppa del Mondo 1990! „Am vrut să mă las de fotbal”. Nea Imi însă l-a pus pe gânduri: „N-aș fi făcut ca el” | VIDEO EXCLUSIV

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 8 poze

Ioan Andone a făcut parte din lotul României la Coppa del Mondo 1990, cu România care a ajuns până în optimile de finală, fiind învinsă la penalty-uri de Irlanda.

Intrat pe teren în minutul 58 al partidei România-Camerun, Milla, care avea 38 de ani, a marcat ambele goluri ale africanilor, care s-au impus cu 2-1.

În minutul 76 al disputei de la Bari, un fundaș al africanilor a degajat lung din propria jumătate de teren, balonul a căzut în fața lui Andone, presat de Milla, fundașul a căzut și camerunezul a marcat.

România s-a calificat din faza grupelor după o victorie, 2-0, cu Uniunea Sovietică, și o remiză, 1-1 cu Argentina, care era campioana mondială în exercițiu

„Când întâlneai Uniunea Sovietică era atunci o forță de temut. Atunci, în Italia 1990, au fost foarte mulți români în tribune, nu mai fusese așa ceva până atunci… S-a dat drumul să ieși după Revoluție. Am jucat toate meciurile. Am jucat fantastic atunci, cu Lăcătuș care a dat două goluri…

Îmi venea să mă las de fotbal după golurile lui Roger Milla. Tu ca jucător, te aștepți să te schimbe. Dar n-a fost așa…

Din 10 antrenori, poate unul sau doi nu te schimbă, după ce faci o greșeală decisivă, nea Imi însă m-a schimbat. N-aș fi făcut ca el dacă eram antrenor, sincer

La meciul următor cu Argentina, la 1-0 cu Argentina, înainte de golul lui Balint, eu am o ocazie uriașă cu capul. Și am ratat… Uite, un antrenor care își dă încredere. Nea Imi mă plăcea. Eu nu mă băgam, la ei jucau Caniggia, Maradona”, s-a amuzat Ioan Andone în dialogul cu ProSport.

Care a fost istoria meciului România-Camerun?

Roger Milla, 38 de ani pe atunci, a avut un aport consistent la calificarea Camerunului până în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Italia, 2-3 cu Anglia lui Gary Lineker, marcând în total patru goluri.

Cum au arătat atunci cele două naționale?

• Camerun: N’Kono – Onana, Ebwelle, Kunde (69 Pagal), Tataw, Akem – M’Fede, Makanaky, M’Bouh M’Bouh – Oman Byiyck, Maboang (61 Milla). Antrenor: V. Nepomniaci
  • România: Lung – Rednic, Popescu, Andone, Klein – Sabău, Timofte, Rotariu, Hagi (56 Dumitrescu) – Lăcătuș, Răducioiu (64 Balint). Antrenor: E. Ienei
Publicat: 05 04. 2023, 13:15