Inevitabilul s-a produs! Pasa genială a lui Shaqiri și o demarcare ideală a lui Amdouni au distrus apărarea tricoloră la golul doi din Elveția – România | VIDEO

Inevitabilul s-a produs! Pasa geniala a lui Shakiri si o demarcare ideala a lui Amdouni au distrus apararea tricolora la golul doi din Elvetia - Romania | VIDEO
Vezi galeria foto - 6 poze

România este copleșită în deplasarea din Elveția, iar în minutul 41 al confruntării inevitabilul s-a produs. Pasa genială a lui Shaqiri și o demarcare ideală a lui Amdouni au distrus apărarea tricoloră la golul doi marcat la Lucerna.

România s-a prezentat lamentabil în prima repriză cu Elveția, iar gazdele au făcut legea pe teren la Lucerna. Deschiderea de scor s-a produs în minutul 28, când Amdouni l-a învins pe Horațiu Moldovan la capătul unei faze simple. Xhaka l-a găsit cu o pasă excelentă în flancul stâng pe Vargas, de unde acesta din urmă centrat în gura porții. În mod inexplicabil, Radu Drăgușin l-a pierdut din marcaj pe Zeki Amdouni, care și-a putut calcula pașii liniștit și l-a executat pe Horațiu Moldovan cu un șut pe centru.

Chiar și după marcarea acestui gol, Elveția a continuat să atace, iar în minutul 41 inevitabilul s-a produs. „Tricolorii” s-au retras greoi în propria jumătate, iar elvețienii au produs un contraatac școală. Din flancul drept, Shaqiri a trimis o pasă splendidă cu exteriorul și l-a lăsat pe același Zeki Amdouni în postura de singur cu portarul. Nici de data aceasta Amdouni nu a ratat ținta, iar scorul de pe tabelă a devenit 2-0 pentru Elveția.

România a terminat în genunchi prima repriză, cu o posesie de doar 26% și fără să pună probleme Elveției.

VIDEO cu golul de 2-0 marcat de Elveția poate fi văzut AICI.

Elveția – România | Echipele de start

Elveția: Sommer – Elvedi, Akanji, Rodriguez – Fernandes, Zakaria, Xhaka, Freuler – Shaqiri, Amdouni, Vargas
Rezerve: Mvogo, Kobel – Garcia, Seferovic, Steffen, Zuber, Sow, Bislimi, Zesiger, Zeqiri, Aebischer, Schar
Selecționer: Murat Yakin

România: 12. Moldovan – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 15. Burcă, 3. Drăgușin, 23. Sorescu – 11. Hagi, 22. Screciu, 10. Stanciu-cpt., 19. Coman – 7. Alibec
Rezerve: 1. Târnovanu, 16. Aioani – 2. Țicu, 6. Băluță, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 13. Mihăilă, 14. M. Marin, 17. Rus, 18. Olaru, 20. Man, 21. Moruțan
Antrenor: Edward Iordănescu (45 de ani)

Arbitru: Daniele Orsato / Asistenți: Ciro Carbone, Alessandro Giallatini (toți din Italia) / Arbitru VAR: Maurizio Mariani (Italia)
Stadion: Swissporarena (Lucerna) Capacitate: 16.800 locuri

Publicat: 19 06. 2023, 23:08
Actualizat: 20 06. 2023, 00:26