Imaginea care se vede o dată la 100.000 de meciuri: de ce România a avut doar 10 fotbaliști la poza de grup și la intonarea imnului! Ce jucător a lipsit și care a fost motivul

România a avut doar zece jucători la intonarea imnului: Deian Sorescu a lipsit și din poza de grup, înaintea fluierului de start a partidei cu Finlanda, pe care tricolorii au câștigat-o chinuit, scor 1-0.

Florin Niță, Andrei Rațiu, Vlad Chiricheș, Nicușor Bancu, Alexandru Cicâldău, Marius Marin, Darius Olaru, George Pușcaș și Octavian Popescu au fost cei zece jucători.

„Au fost foarte activi, au făcut multe deposedări și noi am fost, fizic, puțin cam în spatele lor, am greșit pase simple, le-am dat șansa să contraatace. Ei sunt foarte puternici, mă așteptam la asta. Va fi foarte strânsă grupă, așa cum mă așteptam, oricine poate bate pe oricine în această grupă, s-a demonstrat asta deja, dar va fi palpitant în următoarele jocuri”, a spus Markku Kanerva, selecționerul Finlandei.

România, doar zece jucători la intonarea imnului! Cum s-a ajuns la asta

Edi Iordănescu a avut bătăi de cap serioase și la partida din Giulești cu Finlanda, însă în cele din urmă n-a fost nevoit să facă vreo înlocuire încă din primul minut.

România s-a bazat pe doar zece jucători la intonarea imnului, însă în cele din urmă tricolorii au început cu unsprezece oameni pe teren duelul cu Finlanda, din Liga Națiunilor.

Deian Sorescu a avut probleme medicale: fostului dinamovist i-a curs sânge din nas după un duel pe care l-a avut la încălzire cu Andrei Rațiu. Jucătorul lui Huesca a avut un șervețel într-o nară, însă până la urmă ambii au putut să joace din primul minut.

În duelul de pe stadionul Rapid, din Grupa a 3-a a Ligii B, unicul gol a fost marcat de Nicușor Bancu, după o centrare a lui George Pușcaș.

Pentru România urmează partida cu Muntenegru: meciul se va disputa marți, de la ora 21:45, Live Video Online pe prosport.ro.
Publicat: 12 06. 2022, 13:34