Un singur jucător român s-a făcut remarcat în amicalul cu Grecia: „Nu vreau să dau în generația de acum! Poate când a intrat el…”

Fotbalistii romani Andrei Ivan, Florin Tănase si Octavian Popescu la startul meciului amical de fotbal dintre Romania si Grecia, desfasurat pe Stadionul Steaua din Bucuresti, vineri 25 martie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Ilie Stan, ultima dată antrenor la FC Brașov, a analizat prestația tricolorilor în amicalul cu Grecia și l-a remarcat doar pe Octavian Popescu, atacantul în vârstă de 19 ani al lui FCSB, aflat la debut.

Partida amicală dintre România și Grecia s-a disputat vineri seară, pe Stadionul Steaua, iar grecii i-au stricat debutul lui Edi Iordănescu la prima reprezentativă și au învins cu scorul de 1-0. Pentru tricolori urmează încă un meci de verificare, cu Israel, în deplasare, pe 29 martie, de la ora 20:45.

Edi Iordănescu l-a aruncat în „luptă” pe Octavian Popescu în minutul 61, în locul lui Alexandru Mitriță, ținându-se astfel de cuvânt, după ce a declarat că se gândește să îi acorde mai mult de zece minute de joc fostului său elev de la FCSB.

Ilie Stan l-a remarcat pe Octavian Popescu în amicalul România – Grecia

Ilie Stan nu a părut prea încântat de atitudinea tricolorilor și de prestația echipei naționale, cu o singură excepție însă. Antrenorul l-a remarcat pe Octavian Popescu, despre care a spus că a fost introdus pe teren prea târziu pentru a-și arăta valoarea.

„Nu e bine, pentru că, în primul rând, nu mai avem jucătorii pe care-i aveam odată. Eram mai responsabili, aveam altă motivație. Nu vreau să dau în generația de acum. Dar, uitați că suferă suporterul și susținătorul echipei naționale.

În momentul de față, este foarte greu să formăm o echipă competitivă, cu care să ne gândim la o eventuală calificare.

Jucătorii de astăzi vin, au atitudine, dar parcă nu au valoarea de altădată. Dacă ar fi să vorbesc despre meciul de ieri, foarte puțini jucători au încercat să facă diferența. Poate când a intrat Octavian Popescu, a încercat să dribleze și să intre în combinații.

Dar, prea târziu, mai erau 20 de minute până să putem egala, mai ales că grecii s-au baricadat în sfertul din propriul teren”, a spus Ilie Stan, potrivit Digi Sport.

Publicat: 26 03. 2022, 16:19